Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów
Promocja!

689

Jesień 2022, nr 3

Co zachodni intelektualiści widzą w Rosji? | Odgruzowywanie chrześcijaństwa | Prywatna duchowość w sztuce

W nowej „Więzi” zastanawiamy się, dlaczego wśród wybitnych przedstawicieli różnych nurtów ideowych na Zachodzie czasem łatwiej o zrozumienie dla Putina niż dla Ukrainy. Dlaczego ci myśliciele troszczą się o warunki pokoju pozwalające zachować twarz Rosji, ale już niepozwalające zachować integralności terytorialnej Ukrainie?

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26.73 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 20.25 zł

Spis treści

Jesień 2022, nr 3 (689)

Od redakcji

Społeczeństwo

Co zachodni intelektualiści widzą w Rosji?

Co takiego można widzieć w Rosji, będąc zachodnim lewicowcem, konserwatystą czy liberałem? Dlaczego niektórzy wybitni myśliciele rozumieją Putina, a nie potrafią zrozumieć „jakiejś tam Ukrainy”? Czy dążenie do pokoju za wszelką cenę wynika z ich własnych lęków lub interesów, czy też jest wyrazem szczerych postaw pacyfistycznych?

Wiara

Odgruzowywanie chrześcijaństwa

„Przeciętny Polak-katolik mało lub wcale nic nie wie o tym, jak głębokim umie być katolicyzm” – pisał ponad 100 lat temu Stanisław Brzozowski. Dziś znów trzeba mozolnie na nowo odkrywać głębię przesłania Ewangelii. Rozpada się dotychczasowy model Kościoła – jakie chrześcijaństwo chcemy budować na jego gruzach?

Kultura

Prywatna duchowość w sztuce

Duchowość wyraźnie się emancypuje, odrywa się od religijnego kontekstu instytucjonalnego i staje się ekspresją bardziej indywidualną. W jaki sposób przejawia się to we współczesnej literaturze, w sztukach wizualnych i teatrze? Czy artyści odzwierciedlają w swej twórczości przemiany w świadomości społecznej? A może je zapowiadają?