Jesień 2022, nr 3

Zamów

Materac ojca René

O. Michał Zioło

Jako nowicjusz mogłem na przykład zasadzić się w chwastach zarastających ścieżkę prowadzącą do biblioteki i obserwować, co robi i gdzie patrzy ojciec René, popijający swoją miętówkę. Nie było to chamskie podglądactwo i wścibskość, niech Bóg broni! To było święte podglądactwo i wścibskość.

Przywołuję dziś wiosnę roku 1997, bo pojawia się z nią ważna nie tylko dla historii mojego powołania postać. Tak już jest, że na naszych krętych ścieżkach życia wyrastają ni stąd, ni z owąd prorocy, Boży wysłannicy, mistrzowie i święci. Nie muszą nic mówić, choć czasami mówią, nie muszą podnosić głosu, choć czasami podnoszą, nie muszą nosić skóry wielbłądziej i raczyć się szarańczą, choć czasami się raczą.

Już sama ich obecność, kontur ich postaci czerniejący na planie rozgwieżdżonego nieba wystarczy, żeby zawrócić nas z błędnej ścieżki i przypomnieć o naszym pierwotnym powołaniu, które kiedyś złożył w naszym sercu Bóg. Powołaniu, o którym z biegiem lat próbowaliśmy zapomnieć, ponieważ chcieliśmy być jak inni. To właśnie ich powołania jasne i konkretne, przynoszące obfity owoc w publikacjach, dobrze funkcjonujących wspólnotach i w walce z biedą bardziej się nam podobały i wydawały się skrojone na naszą miarę.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.