Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów
Promocja!

696

Lato 2024, nr 2

Popołudnie personalizmu | Co zrobić z depresją eklezjalną? | Miłosz: żywioł czy skansen?

W tym numerze przedstawiamy Państwu nowy manifest personalistyczny, odwołujący się do deklaracji ideowych z pierwszych numerów naszego pisma, wydawanych 67 lat temu. Przygotowywanie tego tekstu dało nam wiele radości intelektualnej i międzyludzkiej. Spieraliśmy się oczywiście co do wielu szczegółów, ale nie było wątpliwości, że idziemy wspólnie i w tym samym kierunku, nawet jeśli różnymi ścieżkami. Zapraszamy do lektury!

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32.30 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29.00 zł

Spis treści

Lato 2024, nr 2 (696)

Społeczeństwo

Popołudnie personalizmu

67 lat temu założyciele „Więzi” wybrali za swój program ideowy personalizm. Najmłodsze „więziowe” pokolenie ponownie odkrywa zalety personalistycznego myślenia i zaangażowania. Co to znaczy w praktyce? Oto nasz nowy, świadomie niedokończony, manifest personalistyczny.

Wiara

Co zrobić z depresją eklezjalną?

Trudne doświadczenie Kościoła staje się niekiedy czymś tak dojmującym jak doświadczenie depresji. Czy można zatem mówić o depresji eklezjalnej? Jak z nią żyć, ale się w niej nie pogrążyć? Jak zgodzić się na bezsilność, która nie jest porażką? Jak odnaleźć na nowo sens bycia Kościołem?

Kultura

Miłosz: żywioł czy skansen?

W międzypokoleniowej ankiecie pytamy ludzi pióra o Czesława Miłosza. Czy 20 lat po jego śmierci wciąż jest dla nich ważny? Czy nadal coś nam, Polakom, mówi o nas samych? Czy znajdą u niego coś dla siebie osoby doświadczające dziś dyskomfortu istnienia, „dla których niebo i ziemia jest za mało”?