Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Żeby wszyscy byli szczęśliwi

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Czy naprawdę jesteśmy zdolni nie wykluczać nic ani nikogo? W wizji świata, w którym żadne istnienie nie będzie wykluczone, trzeba nie tylko mocno poluzować normy prawne, ale właściwie powstrzymać się od opinii innych niż aprobatywne.

Czy chcieliby Państwo żyć w rzeczywistości, w której w ogóle nie będzie wykluczonych, dyskryminowanych ani prześladowanych? Chodzi o takie urządzenie ludzkiego świata, w którym mężczyźni nie będą ograniczali praw kobiet. Ludzie heteronormatywni uznają środowiska LGBT za zwykłych współobywateli. Biali nie będą odnosić się z wyższością wobec ludzi o innym kolorze skóry. Bogaci przestaną patrzeć z niechęcią na biednych, a mieszkańcy wielkich miast na tych, którzy żyją gdzie indziej. Niepełnosprawność (wszelkiego rodzaju) przyjmować się będzie jako odrębność nie bardziej zwracającą uwagę niż niezwykły kolor włosów. I więcej jeszcze, bo ludzie dostrzegą wartość wszelkich istnień żywych, przestaną traktować zwierzęta jako ruszające się przedmioty, których celem jest trafić na talerz bądź zostać surowcem dla naszych butów, pasków czy torebek.

Wesprzyj Więź.pl

Jakkolwiek żadna ze skonfliktowanych stron nie chce tego powinowactwa zobaczyć, marzenie to nie narodziło się na przełomie XX i XXI wieku, ale liczy sobie co najmniej dwa i pół tysiąca lat. To jego porywająca siła podyktowała przecież następujący fragment w Księdze Izajasza (Iz 11,6–9a; podaję za IV wydaniem Biblii Tysiąclecia):

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość