Lato 2023, nr 2

Zamów

Konserwatystów romans ze złem

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia podczas parady morskiej 25 czerwca 2021 r. w St. Petersburgu. Fot. President od Russia

Do części konserwatywnego świata przemawia argument, że wojna Rosji z Ukrainą to de facto „wewnętrzny konflikt Zachodu”, a dokładniej starcie pomiędzy „konserwatyzmem” (uosabianym przez Rosję jako depozytariuszkę „prawdziwych wartości cywilizacji chrześcijańskiej”) a „zdegenerowanym liberalizmem”.

Wesprzyj Więź

Kalkulacje geostrategiczne dotyczące antychińskiego sojuszu z Rosją, marzenia o odrodzeniu chrześcijańskiego świata (niekiedy mocno podszyte homofobią), sceptycyzm wobec aktywnej roli Waszyngtonu w polityce globalnej lub wrogość wobec USA, polityczny oportunizm i zwykły strach… Paleta motywów, które popychają część konserwatywnych intelektualistów i polityków z Zachodu do wspierania Władimira Putina i jego agresji przeciwko Ukrainie, jest naprawdę przebogata.

Nie należy przy tym zapominać, że w tle wielu zachowań tego rodzaju jest zapewne najzwyklejsza agenturalność. Fakty dotyczące aktywności rosyjskich służb specjalnych (i szerzej: całego kremlowskiego aparatu walki informacyjnej) związanej z infiltracją różnych środowisk politycznych, w tym także prawicowych, na Zachodzie, ich korumpowaniem i wykorzystywaniem dla swoich celów są dość dobrze znane. Paradygmat działania profesjonalnej służby zazwyczaj zakłada jednak, że nie tworzy się czegoś od zera, bo to po prostu mało ergonomiczne. Rozsądniej jest wzmacniać trendy, które zaistniały same z siebie.

I tak jest też ze skłonnością sporej grupy zachodnich konserwatystów do opowiadania się po stronie putinowskiej Rosji kosztem interesów Ukrainy czy państw wschodniej flanki NATO. Nawet jeśli punktowo wzmocni tę skłonność jakiś szantaż albo przekaz pieniężny, to swoją rolę odgrywają także motywy natury wewnętrznej, poglądy polityczne, partykularne interesy doraźne, przekonania religijne, czasami przeróżnego typu fobie. I one są warte analizy – ze świadomością, że wbrew pozorom łatwiej „odwrócić” interesownego agenta, niż skłonić do porzucenia swych racji kogoś, kto głęboko i szczerze w nie wierzy. Ten drugi jest więc dla długofalowych interesów Zachodu znacznie groźniejszy.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf,
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.