rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

684

Lato 2021, nr 2

Nie ma dziecka, jest człowiek | Duchowość nocy ciemnej | Granice transgresji

W letniej „Więzi” mówimy o „nocy ciemnej Kościoła” jako doświadczeniu zbiorowym. Nie jest to tylko inne słowo na opisanie społecznego wymiaru kryzysu Kościoła, lecz odwołanie do wymiaru fundamentalnego – duchowego. Czyż nie znajdujemy się w sytuacji, w której jako wspólnota Kościoła w Polsce gubimy drogę i tracimy tradycyjne punkty odniesienia? Znikają kulturowe i obyczajowe „podpórki”, na których wspierał się polski katolicyzm – a czy fundament duchowy jest wystarczająco mocny?

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26.73 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 16.25 zł

Spis treści

Lato 2021, nr 2 (684)

Od redakcji

Społeczeństwo

Nie ma dziecka, jest człowiek

Już Janusz Korczak przekonywał, że nie ma dzieci, są ludzie, a każdy człowiek – niezależnie od wieku – zasługuje na szacunek. Jak wychowywać dzieci bez przemocy, w duchu personalistycznym? Jak wrażliwie i odpowiedzialnie mówić im o seksualności? Czy wada letalna nienarodzonego dziecka czyni je mniej człowiekiem?

Wiara

Duchowość nocy ciemnej

Łatwiej byłoby iść przez noc ciemną Kościoła, gdyby było widać światło w tunelu. Ale mistycy mówią, że ciemność musi być ciemna. Czy w dzisiejszym świecie „zbawienie” jest tylko pustym pojęciem? Do czego odchodzą ci, którzy opuszczają Kościół? Jak wygląda duchowość postkatolików?

Kultura

Granice transgresji

Współczesny teatr żywi się transgresyjnością. Ale czy przekroczenie wpisane jest w naturę zawodu aktora? Czy ujawnienie mechanizmów molestowania w tym środowisku to przypomnienie o granicach transgresji? Czego uczy historia „wolnej miłości”, która – w imię pełnej swobody – stała się kolejną formą obyczajowego przymusu?