Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Zbędni ludzie

Protest studentów na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 r. Fot. uw.edu.pl

Bohaterowie tej książki, obsadzeni w roli ofiar, są interesujący sami w sobie, a jednocześnie ich życiorysy są symboliczne – nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość Polski gomułkowskiej, ale również skupiają w sobie jak w kropli wody polskie losy w XX wieku.

Kiermasz e-booków i książek

Magdalena Ptaszyńska, Radosław Ptaszyński, „Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy”, Universitas, Kraków 2021, 476 s.

Marzec 1968 to jedno z fundamentalnych polskich doświadczeń drugiej połowy XX wieku. Stale ulega ono reinterpretacjom, ponieważ nie przestaje być przedmiotem zainteresowania pisarzy, naukowców i polityków. Nawet na tle pokaźnej literatury „marcowej” Skalpel ’68 to rzecz szczególnie warta uwagi – i to nie tylko ze względu na zapadający w pamięć tytuł.

Obcy we własnym kraju

Ponad czterysta pięćdziesiąt stron lektury zaserwowanej czytelnikom przez Magdalenę i Radosława Ptaszyńskich to opowieść wielopłaszczyznowa. Jej bohaterowie to szczecińscy lekarze, Polacy pochodzenia żydowskiego – ludzie, którzy niosąc polskość na Ziemie Odzyskane, stworzyli je od podstaw. Można by uznać, że to temat hermetyczny, interesujący jedynie wąskie grono odbiorców. Tymczasem spod podszewki faktów i skomplikowanych życiorysów wyłania się narracja o przesłaniu uniwersalnym, i to nie wyłącznie dlatego, że w dziejowej hańbie Marca ’68 bohaterów tej książki obsadzono w roli ofiar. To ludzie z krwi i kości, interesujący sami w sobie, a jednocześnie ich życiorysy są symboliczne – nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość Polski gomułkowskiej, ale również skupiają w sobie jak w kropli wody polskie losy w XX wieku. Niepodległa II RP, wojna, Zagłada, terror sowiecki i nadzieja na nowe, lepsze – a czasem po prostu zwykłe – życie.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.