Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Szantażowanie Boga i Bogiem

Krucjata dziecięca według Gustave’a Dorégo

Nikt z uczestników krucjaty nie dotarł do Jerozolimy. Dzieci albo zmarły wskutek zimna i wycieńczenia, albo popadły w niewolę. Mimo to krucjata obrosła w tradycji kościelnej sławą i stała się średniowiecznym mitem założycielskim idei poświęcenia niewinnego życia w imię miłości Boga i Kościoła.

Kiermasz e-booków i książek

Filip G. Droste, „Opowieść o dziecięcej krucjacie 1212”, tłum. Andrzej R. Budzisz, Norbertinum, Lublin 2020, 198 s.

Krucjata dziecięca to określenie wydarzenia historycznego mającego miejsce w XIII wieku, a więc już dawno minionego i zdawałoby się zapomnianego. Nazwy tej zaczęto używać w historiografii dla oznaczenia dwóch wypraw krzyżowych, które odbyły się w roku 1212. Ich uczestnikami były głównie dzieci, pochodzące z Niemiec i Francji, których zadaniem było – według zamysłu hierarchów kościelnych – w sposób pokojowy (przez modlitwę, której wartość miała być szczególna, bo zanosiły ją niewinne dzieci) uwolnić Grób Boży z rąk wyznawców islamu.

Wyprawy te jednak okazały się klęską i nie przyniosły Kościołowi chluby. Nikt z jej małoletnich uczestników nie dotarł bowiem na Bliski Wschód – dzieci albo zmarły wskutek zimna i wycieńczenia, albo popadły w niewolę i zostały sprzedane do zamorskich krajów. Mimo to – i niejako na przekór prawdzie – krucjata dziecięca obrosła w tradycji kościelnej sławą i stała się niejako średniowiecznym mitem założycielskim idei poświęcenia niewinnego dziecięcego życia na ołtarzu miłości Boga i Kościoła. Po wiekach, które upłynęły od tamtych wydarzeń, krucjata ta stopniowo stała się też funkcjonującym do naszych czasów toposem kulturowym, ze szczególną intensywnością obecnym w wieku XIX.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.