Jesień 2021, nr 3

Zamów

Szantażowanie Boga i Bogiem

Krucjata dziecięca według Gustave’a Dorégo

Nikt z uczestników krucjaty nie dotarł do Jerozolimy. Dzieci albo zmarły wskutek zimna i wycieńczenia, albo popadły w niewolę. Mimo to krucjata obrosła w tradycji kościelnej sławą i stała się średniowiecznym mitem założycielskim idei poświęcenia niewinnego życia w imię miłości Boga i Kościoła.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Filip G. Droste, „Opowieść o dziecięcej krucjacie 1212”, tłum. Andrzej R. Budzisz, Norbertinum, Lublin 2020, 198 s.

Krucjata dziecięca to określenie wydarzenia historycznego mającego miejsce w XIII wieku, a więc już dawno minionego i zdawałoby się zapomnianego. Nazwy tej zaczęto używać w historiografii dla oznaczenia dwóch wypraw krzyżowych, które odbyły się w roku 1212. Ich uczestnikami były głównie dzieci, pochodzące z Niemiec i Francji, których zadaniem było – według zamysłu hierarchów kościelnych – w sposób pokojowy (przez modlitwę, której wartość miała być szczególna, bo zanosiły ją niewinne dzieci) uwolnić Grób Boży z rąk wyznawców islamu.

Wyprawy te jednak okazały się klęską i nie przyniosły Kościołowi chluby. Nikt z jej małoletnich uczestników nie dotarł bowiem na Bliski Wschód – dzieci albo zmarły wskutek zimna i wycieńczenia, albo popadły w niewolę i zostały sprzedane do zamorskich krajów. Mimo to – i niejako na przekór prawdzie – krucjata dziecięca obrosła w tradycji kościelnej sławą i stała się niejako średniowiecznym mitem założycielskim idei poświęcenia niewinnego dziecięcego życia na ołtarzu miłości Boga i Kościoła. Po wiekach, które upłynęły od tamtych wydarzeń, krucjata ta stopniowo stała się też funkcjonującym do naszych czasów toposem kulturowym, ze szczególną intensywnością obecnym w wieku XIX.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.