Jesień 2021, nr 3

Zamów

Gitara Jezusa

O. Michał Zioło

Brat Jezus to dziwny, irytujący typ w habicie tak brudnym i zdartym, że dla nowicjuszy stanowił on źródło estetycznego popłochu. Przed wschodem słońca potrafił żarliwie się modlić i pościć, ale po południu interesowała go wyłącznie gazeta. Czasami brzdąkał sobie na gitarze, gdy inni w pocie czoła pracowali.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Bernardo ukończył weterynarię w Buenos Aires. Fakt ten widocznie umknął uwadze zakonnych przełożonych z argentyńskiego opactwa trapistów w Azul, gdyż zaraz po nowicjacie skierowano go do pracy w infirmerii. Trzeba wiedzieć, że w klasztorze jest to miejsce święte, wydzielone – coś jak klasztor w klasztorze. Cieszy się ono pewną autonomią i różnymi przywilejami, jak choćby dozwolonym przez św. Benedykta spożywaniem mięsa ssaków i ptaków w potrawce. Zwykle takich wykształciuchów jak Bernardo posyła się na służbę w miejsca mniej nobliwe i stworzone niejako dla odbycia przyspieszonego kursu pokory.

I tak błogosławiony męczennik z gór Atlasu, brat Łukasz, choć miał w kieszeni dyplom lekarza, zanim wyjechał do Algierii, pasał w Aiguebelle świnie. Brat Godfryd, kapitan Marynarki Królewskiej, w tym samym opactwie odpowiadał za toalety i wywózkę gruzu. Niewykluczone, że praktyczni przełożeni z Azul przez oszczędność rzucili do kąta tę pradawną monastyczną pedagogię i kombinowali w ten sposób: człowiek też zwierzę, a weterynarz też lekarz, wystarczy więc, że końskie dawki zastąpi czymś bardziej homeopatycznym i ujdzie.

– I tak oto rozpocząłem służbę w infirmerii – uśmiechnął się łobuzersko Dom Bernardo (Dom, skrót od Dominus, czyli taki skromniutki tytulik przysługujący opatom i generałowi), teraz już generał zakonu. Siedzieliśmy sobie w chłodnej bibliotece naszego domu zakonnego w Fezie, pachniały kwitnące mandarynki i pomarańcze, był rok 1997, wizytacja kanoniczna wspólnoty właśnie się zakończyła, a my, najmłodsi zakonnym stażem, szykowaliśmy się do desantu na algierski klasztor w Tibhirine, opustoszały po porwaniu i śmierci w 1996 r. zamieszkujących go zakonników. Byliśmy silni, zwarci, gotowi, bardzo niecierpliwi i podnieceni tą naszą godziną „W”. Przecież taka godzina zdarza się tylko raz w życiu!

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.