Jesień 2021, nr 3

Zamów

Tylko śmiech może nas uratować

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Śmiech umieszcza nas na chwilę w przestrzeni immoralnej, gdzie bieguny dobra i zła nie dają się rozpoznać. Daje wytchnienie od porządku, także tego, którego sumiennie przestrzegamy na co dzień. Obdarowuje nas na moment absolutną wolnością. Śmiech to nie rewolucja, tylko wagary.

Znają Państwo te autentyczne jakoby cytaty z ogłoszeń parafialnych? „Panie, które chcą zostać matkami, zapraszamy po mszy do zakrystii”. „Jajka święcimy z obu stron”. Ja najbardziej lubię zapowiedź wykładów odbywających się w niedziele wieczorem: „Dziś odbędzie się wykład pt. Jezus chodzi po wodzie. Za tydzień wykład na temat: Szukamy Jezusa”.

Nie wiem, czy to autentyki (prawie na pewno fałszywką jest krążąca również po internecie i podobnie ryzykowna dziewiętnastowieczna wycena usług malarza dla jakiejś parafii, obejmująca m.in. „pozłocenie gałek świętemu Jackowi”). Ale nawet – czy też zwłaszcza – jeśli to fantazja dowcipnisia, intryguje mnie pewien aspekt jego dowcipu. Nie mogę bowiem wykluczyć, że znajdą się Czytelnicy, którzy się skrzywią na publikowanie w katolickim kwartalniku takich żartów. I zapewne nie trafi do nich uspokajające zapewnienie, że najzabawniejsze żarty na tematy religijne opowiadali mi znajomi… duchowni.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.