Zima 2022, nr 4

Zamów

Paweł Krupa OP: Ciemność musi być ciemna

Paweł Krupa OP. Fot. Wydawnictwo W Drodze / YouTube

Jeżeli mamy dojść do kraju, którego nie znamy, to nie możemy iść drogą, którą znamy, bo droga, którą znamy, doprowadzi nas do kraju, który znamy. Proste. Tylko że tak naprawdę to wcale nie jest proste. Bo jak iść drogą, której nie znamy? I to z zamkniętymi oczami? Paweł Krupa OP w rozmowie z Sebastianem Dudą i Zbigniewem Nosowskim („Więź”).

WIĘŹ: Od kilku miesięcy w publicystyce kwartalnika „Więź” i portalu Więź.pl pojawia się motyw przechodzenia przez zbiorową noc ciemną Kościoła w Polsce*. Jeden jej aspekt to przeżycia osobiste każdej osoby: rozczarowanie Kościołem, ale też trudności natury duchowej – Pascha dwukrotnie przeżywana bez żywej liturgii, nieustanna Wielka Sobota, poczucie oddalenia od Boga. Drugi aspekt to doświadczenie zbiorowego zagubienia jako wspólnoty Kościoła. Stare drogi są wyraźnie niewystarczające, a nowych nie widać. Zło wyłazi ze wszystkich stron, w nowej i nieznanej skali, nie nadążamy z cerowaniem dziur. Stare bukłaki się rozpadają, a skąd wziąć nowe?

Ojciec jest historykiem Kościoła, od dwóch lat patrzącym na polską rzeczywistość z oddalenia, bo z Petersburga. Czasem z daleka widać więcej, a na pewno szerzej. Wcześniej kilkanaście lat spędził Ojciec we Francji i Włoszech (1992–2010), co daje dodatkową perspektywę porównawczą. Jaki ma Ojciec pogląd co do tej nocy ciemnej Kościoła? A może my przesadzamy z tymi ciemnościami i po prostu nie potrafimy zobaczyć dobra i światłości?

Paweł Krupa OP: To prawda, że patrzę na Polskę z oddalenia. Ale staram się patrzeć uważnie i zastanawiać się, o co w tym wszystkim chodzi. Rzecz jasna, to również perspektywa niewygodna. Owszem, z daleka widać pewne rzeczy lepiej, a na pewno inaczej. Wielokrotnie jednak, przyjeżdżając do Polski z Francji czy Włoch, słyszałem od współbraci dominikanów jeden argument w odpowiedzi na moje uwagi: ty tu nie jesteś z nami, więc nie wiesz, nie rozumiesz…

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf
Więź, zima 2022

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.