Jesień 2021, nr 3

Zamów

Nasze dziecko było człowiekiem

Wesprzyj Więź

Kiedy ciąża przebiega prawidłowo, medycy mówią o maluszku, dzidziusiu albo małym człowieku. Kiedy u dziecka wykryta zostaje poważna wada, język najczęściej ulega zmianie. Odtąd mówi się o uszkodzonym płodzie, o czymś niepotrzebnym, zbędnym. Padają pytania w rodzaju: „Po co TO pani?”.

Wesprzyj Więź

Scenariusz bywa podobny: kolejna wizyta u ginekologa. Trwa badanie USG – ciężarna kobieta (czasem w towarzystwie męża lub partnera) i lekarz wpatrują się w monitor, na którym widać kiełkujące życie. Zazwyczaj badaniu towarzyszy rozmowa, przyszła mama (lub przyszli rodzice) zadaje pytania, lekarz odpowiada…, ale nagle milknie i z jeszcze większą uwagą wpatruje się w monitor. To milczenie lekarza sprawia, że w kobiecie (przyszłych rodzicach) lęgnie się niepokój.

W końcu lekarz mówi: „To nie jest idealny obraz. Nie mogę znaleźć bicia serca dziecka”. Albo: „Niestety, widzę pewne niepokojące symptomy, trzeba sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z wadą rozwojową”. I zleca dodatkowe badania. Czasem ukonkretnia swój niepokój, dodając, o jaką wadę lub chorobę może chodzić. Padają mniej lub bardziej obco brzmiące nazwy: trisomia chromosomu – 13, 18 lub 21, triploidia, agnezja nerek, dysplazja kostna, zespół Turnera, zespół Downa itd.

W przyszłej matce (przyszłych rodzicach) zagnieżdża się lęk. Niektórzy dopytują lekarza, co kryje się pod wymienioną jednostką chorobową, inni po wyjściu z gabinetu wertują internet w poszukiwaniu informacji.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.