Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nasze dziecko było człowiekiem

Kiedy ciąża przebiega prawidłowo, medycy mówią o maluszku, dzidziusiu albo małym człowieku. Kiedy u dziecka wykryta zostaje poważna wada, język najczęściej ulega zmianie. Odtąd mówi się o uszkodzonym płodzie, o czymś niepotrzebnym, zbędnym. Padają pytania w rodzaju: „Po co TO pani?”.

Wesprzyj Więź

Scenariusz bywa podobny: kolejna wizyta u ginekologa. Trwa badanie USG – ciężarna kobieta (czasem w towarzystwie męża lub partnera) i lekarz wpatrują się w monitor, na którym widać kiełkujące życie. Zazwyczaj badaniu towarzyszy rozmowa, przyszła mama (lub przyszli rodzice) zadaje pytania, lekarz odpowiada…, ale nagle milknie i z jeszcze większą uwagą wpatruje się w monitor. To milczenie lekarza sprawia, że w kobiecie (przyszłych rodzicach) lęgnie się niepokój.

Wesprzyj Więź.pl

W końcu lekarz mówi: „To nie jest idealny obraz. Nie mogę znaleźć bicia serca dziecka”. Albo: „Niestety, widzę pewne niepokojące symptomy, trzeba sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z wadą rozwojową”. I zleca dodatkowe badania. Czasem ukonkretnia swój niepokój, dodając, o jaką wadę lub chorobę może chodzić. Padają mniej lub bardziej obco brzmiące nazwy: trisomia chromosomu – 13, 18 lub 21, triploidia, agnezja nerek, dysplazja kostna, zespół Turnera, zespół Downa itd.

W przyszłej matce (przyszłych rodzicach) zagnieżdża się lęk. Niektórzy dopytują lekarza, co kryje się pod wymienioną jednostką chorobową, inni po wyjściu z gabinetu wertują internet w poszukiwaniu informacji.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość