Wiosna 2023, nr 1

Zamów

W galerii „Więzi”: Martyna Chmura

Fot. Martyna Chmura

W letniej „Więzi” publikujemy fotografie Martyny Chmury.

Martyna Chmura, ur. 1995

  • pianistka i fotograficzka,
  • ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, uzyskała również dyplom ukończenia Szkoły Muzycznej II stopnia, obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku występuje solo oraz z zespołami 4Clouds Piano Quartett i Mental Trio,
  • jest laureatką wielu nagród zarówno w dziedzinie fotografii, jak i pianistyki, są to m.in.: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej OKFS (2017), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Discover Europe (2020); I nagroda na 10th International Competition for Young Musicians „Città di Massa” (2021), I nagroda w kategorii zespoły z fortepianem na 18th International Independent Music Competition „Individualis” (2021),
  • jej pierwsza wystawa towarzyszyć będzie festiwalowi muzycznemu Mezzo Music & Art Festival (20–27 czerwca 2021, Fabryka Karabinów, Gdańsk).

Martyna Chmura łączy w swoich zainteresowaniach fotografię i muzykę, pasjonują ją również inne dziedziny sztuki, a także filozofia. Ważnym etapem kształtowania się jej wrażliwości były działania podejmowane wraz z koleżankami i kolegami z klasy w liceum plastycznym, bardzo wiele zawdzięcza Piotrowi Zabłockiemu – nauczycielowi fotografii.

Wesprzyj Więź

Obecnie pracuje nad cyklem, którego bohaterami są muzycy: wirtuozi i kompozytorzy. „Projekt ten jest – mówi artystka – początkiem próby syntezy dwóch obszarów: wizualnego i dźwiękowego, dźwięki przywołują obraz, a obrazy przywołują dźwięki”.

Uprawia fotografię artystyczną i eventową, w ostatnim czasie szczególnie fascynuje ją reportaż. Najważniejszym tematem jej prac jest człowiek. Poważny wypadek, któremu uległa w 2018 r., oraz czas poświęcony na wyzdrowienie sprawiły, że w centrum jej uwagi znaleźli się ludzie doświadczeni cierpieniem, a także te grupy społeczne, które z powodu swojej „inności” wciąż zmuszone są udowadniać reszcie społeczeństwa, że inność jest integralną cechą człowieka i otaczającej nas rzeczywistości.

Prace pochodzą z cyklu, który narodził się z intensywnego spotkania z mieszkańcami Osady Misiów. Są oni również bohaterami reportażu Jana Tomasza Rybickiego „Dziwna przyjaźń?”.

Fot. Martyna Chmura
Fot. Martyna Chmura
Fot. Martyna Chmura
Fot. Martyna Chmura
Fot. Martyna Chmura
Fot. Martyna Chmura

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.