Jesień 2021, nr 3

Zamów

Jak uczyć o seksie w czasach seksualnej depresji

Jarema Piekutowski

Ideologowie sporu o edukację seksualną gubią z pola widzenia człowieka. Ulegają pokusie wyjmowania życia seksualnego z większej całości. A jest ono jedną z form relacji między ludźmi. Jeśli zaś, ze względu na szybkie przemiany społeczne i technologiczne, relacje są w kryzysie, to leczenie objawowe – tylko w jednym obszarze – nie wystarczy.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

„Najważniejsze, aby choć spróbować usłyszeć się nawzajem ponad krzykiem rozjuszonych do niemożliwości wojowników obydwu obozów” – pisał ponad półtora roku temu na portalu Więź.pl Łukasz Kobeszko w tekście o tym, czy możliwy jest kompromis w sprawie edukacji seksualnej1. Pod artykułem do dziś widnieje tylko jeden komentarz: „Zupełne mrzonki. Godzenie promocji grzechu z promocją czystości? To jak godzenie diabła z Duchem Świętym”. Wydaje się to znamienne i potwierdza wątpliwości samego autora, który opisuje, jak trudno znaleźć konsensus między tymi, którzy mówią o „tęczowej zarazie”, a tymi, którzy wolą wokoło widzieć „czarną zarazę”.

Od czasu publikacji artykułu Kobeszki spór nie tylko trwa, ale i narasta. Co pewien czas pojawiają się nowe pomysły aktów prawnych, budzące sprzeciw po różnych stronach tego konfliktu. Kończy się najczęściej na oburzeniu, bo większość nowych projektów nie wchodzi w życie, ale pojawienie się kolejnego pomysłu wystarcza, by odpowiednio podgrzać atmosferę.

Projekty w sejmowej „zamrażarce”

Od roku 2018 co jakiś czas powraca projekt zmiany kodeksu karnego – zgodnie z uzasadnieniem – w celu „zapewnienia prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją”. Choć otrzymał on miano „Stop pedofilii” (i tak nazywa się też składający go komitet, którego pełnomocnikiem jest działacz pro-life Mariusz Dzierżawski), to tak naprawdę dotyczy edukacji seksualnej.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.