Jesień 2021, nr 3

Zamów

Warsztat, czyli obrona przed okaleczaniem siebie

Matylda Paszczenko. Fot. Victoria Nekrasova

Aktor czerpie z własnej intymności, ale powinien to robić wyłącznie na swoich warunkach. Jeśli proces twórczy przebiega w sposób profesjonalny, tę swoją intymną prawdę aktor może ujawnić, bo czuje się bezpiecznie i świadomie się na to decyduje. Matylda Paszczenko w rozmowie z Sebastianem Dudą i Katarzyną Jabłońską.

Więź: Zadaniem aktora jest nieustanne przekraczanie siebie – ma on przecież umieć utożsamić się z bohaterem, w którego się wciela. Jak z czegoś, co tak osobiste i intymne jak własna psychika i emocje, a także ciało, cielesność i seksualność, czyni się warsztat pracy?

Matylda Paszczenko Z przekraczaniem siebie aktor oczywiście ma do czynienia, ale w taki sposób, w jaki dotyczy to każdego człowieka. Nieustannie przecież musimy coś w sobie przekraczać – różnego rodzaju blokady, lęki, granice. To jest wpisane w ludzkie życie, na tym polega rozwój.

Jeśli zaś chodzi o przekroczenia psychiczne czy fizyczne, które w jakiś sposób kaleczą aktora, to jestem zdania, że w pracy nad rolą w teatrze, filmie czy w procesie pedagogicznym w ogóle nie są one potrzebne. Absolutnie też nie mieszczą się one w warsztacie pracy aktora i nie powinny być obecne w metodach pracy reżysera czy pedagoga. To są działania natury przemocowej i wynikają, moim zdaniem, z braku warsztatu i merytorycznej pracy nad rolą. Są więc zamiast, kompletnie zbędne – nie wnoszą niczego poza jakimś niezdrowym wzmożeniem artysty i widza.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

3
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.