Jesień 2021, nr 3

Zamów

Żeby zabolało

„Intruz”, reż. Magnus von Horn. Fot. Materiały prasowe Gutek Film

„Kamera jest kotem, a nie psem” – uważa Magnus von Horn. Chodzi o to, by kamera nie ingerowała w akcję – jak cierpliwy kot, w przeciwieństwie do nerwowego psa, który ciągle jest w ruchu, podąża za tym, co go interesuje. Dużo rzeczy ma dziać się poza kadrem.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Kobieta Intensywne, szorstkie, drażniące stylem i tematami – takie jest kino Magnusa von Horna. Problemem, który drążył przez wiele lat, była ta ciemność w każdym z nas, która – jeśli zostanie uwolniona – powoduje, że człowiek potrafi popełnić straszne zło.

Bohaterowie trzech filmów von Horna dopuszczają się zbrodni, szczególnie potworne jest morderstwo, o którym opowiada Echo – jego szkolna etiuda. Dwaj nastolatkowie zabijają koleżankę, rzucając w nią kamieniami, a następnie brutalnie okaleczają jej ciało.

Ksiądz O tym zainteresowaniu złem w człowieku von Horn tak mówił w jednym z wywiadów: „Miałem bezpieczne, szczęśliwe dzieciństwo. […] Mną oraz dwoma młodszymi braćmi zajmowała się mama, która interesowała się psychologią, później została coachem Montessori, przygotowywała dzieci do życia. Zawsze interesowała mnie jednak mroczna strona. Grzebiąc w aktach sądowych, czytając książki na ten temat, zrozumiałem, że mordercy nie są jakąś wydzieloną kategorią ludzi”.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.