Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Tomasz Stawiszyński: Potrzebujemy nowej refleksji etycznej

Tomasz Stawiszyński. Fot. Karol Paciorek

Fudamentalna niepewność, z którą mierzymy się dziś, nie jest dzieckiem nowoczesności. Teraz mniej skuteczne stały się różne formy jej kamuflażu – mówi Tomasz Stawiszyński w premierowym podcaście „Pytania na marginesach”.

Słuchaj też na SoundcloudYoutube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Wesprzyj Więź.pl

Czy jesteśmy gotowi do życia w świecie, w którym niepewność zadomowiła się na stałe? Dlaczego straciliśmy wiarę w naukę i nasze panowanie nad przyrodą? Czemu religia i jej mutacje – mimo zapowiedzi filozofów – nie znikają? Czy niepewność może stać się współczesną cnotą?

W pierwszym odcinku podcastu „Pytania na marginesach” Karol Grabias rozmawia z Tomaszem Stawiszyńskim – eseistą, filozofem, autorem audycji radiowych i książek, w tym „Reguł na czas chaosu”.

Wesprzyj Więź

– W świetle mnożących się niepewności potrzebna jest nam nowa, pogłębiona refleksja etyczna. W zastępstwie mamy na razie rozhisteryzowany moralizm, dowody moralnej wyższości, różne formy szantażu i utożsamościowienie postaw etycznych. Coraz częściej przypisujemy do tożsamości grupowej zestawy poglądów, które w tej domenie wszyscy muszą bezkrytycznie wyznawać – mówi Tomasz Stawiszyński.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Oświecenie jako źródło cierpień

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.