Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

692

Lato 2023, nr 2

Ludzie vs. sztuczna inteligencja | Bezbronni dorośli w Kościele | Dyktatura dosłowności

Lejtmotywem letniego numeru „Więzi” jest człowiek – to słowo w różnych formach pada na naszych łamach 115 razy! Jak mogłoby być inaczej, skoro już od 65 lat przyświecają nam w pracy idee personalistyczne. Przyglądamy się zatem człowiekowi, ale także człowieczeństwu: co o nim przesądza? Kiedy jesteśmy najbardziej ludzcy? W czym człowiek przewyższa sztuczną inteligencję?

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24.40 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 30.50 zł

Spis treści

Lato 2023, nr 2 (692)

Od redakcji

Społeczeństwo

Ludzie vs. sztuczna inteligencja

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji stawia nas wobec pytań fundamentalnych. Czy człowiek jest tylko etapem przejściowym do powstania superinteligentnych, całkowicie autonomicznych robotów? Czy sztuczną inteligencję można wyposażyć w cnoty? Czy grozi nam całkowity rozpad pojęcia prawdy? Co takiego potrafi człowiek, a nie potrafi AI?

Wiara

Bezbronni dorośli w Kościele

Zaczęto wreszcie dostrzegać bezbronnych dorosłych jako odrębną kategorię osób skrzywdzonych w Kościele. Stopniowo otrzymują oni ochronę prawnokanoniczną. Dlaczego te osoby były bezbronne, choć były dorosłe? Jak przemoc seksualna łączy się z psychomanipulacją, przemocą duchową i fizyczną? Jak chronić się przed nadużyciami autorytetu i sumienia?

Kultura

Dyktatura dosłowności

Wyrażanie się nie wprost stało się grzechem przeciwko nowoczesnemu rozumowi. Fikcję coraz częściej postrzega się dziś jako kłamstwo. Jak z kryzysem metafory i myślenia alegorycznego ma sobie poradzić religia, która z założenia jest opowieścią przekraczającą dosłowność? Po co nam jeszcze literatura fikcjonalna?