Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kronika dziejów dobrej wróżki

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Prezenty dostawała wróżka Zenobia od wszystkich, ale dość szybko stało się jasne, że wyróżnia jednego z kandydatów na króla. Filemon podkreślał na każdym kroku jej zasługi i biegłość w sztuce magicznej. Wkrótce dostojnik okazał się jednak okrutnikiem, a zdobywszy na rok pełnię władzy, wprowadził nawet znowu podatek od mioteł.

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami mieszkała sobie dobra wróżka Zenobia. Miała już ze sto lat, dwieście, a może jeszcze więcej, ale codziennie zażywała łyżeczkę eliksiru młodości, którego recepturę przekazała jej babcia. Dlatego każdy, kto ją spotkał, miał ją za pannę świeżo rozkwitłą, w każdym razie, jeśli był mężczyzną – bo kobiety umiały wyśledzić delikatne zmarszczki wokół oczu i rozumiały sens apaszek, skrywających skórę na szyi. Tylko oczy miała Zenobia niewesołe, przygasłe, jakby w te okna duszy wpadło z biegiem czasu zbyt wiele mrocznych obrazów. Ubierała się w jasne suknie w malowane kwiaty, na głowie nosiła kraśny wianek, a w ręku trzymała różdżkę, znak przynależności do cechu wróżek.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Kraj, w którym zamieszkała Zenobia… Mówię „zamieszkała”, gdyż sprowadziła się tu przed wiekami; ale ponieważ, jak wspomniałem, cerę miała świeżą i głos dźwięczny, nikt jej z tak odległą przeszłością nie kojarzył. Uważano ją za najswojszą z najswojszych, najlepszą z najlepszych, a przede wszystkim – trwałą i niezmienną. Podczas gdy kraj cały historię miał jak z koszmarnego snu i w jej wyniku nie sposób było w nim wskazać coś naprawdę trwałego i niezmiennego.

Opowiadano sobie, że kiedyś był wielki i potężny, sięgający daleko za wspomniane na początku góry i lasy. Potem zaczął przegrywać wojny i tracić terytoria na rzecz ościennych władców. Obok jednego króla pojawił się drugi, samozwańczy, a za chwilę trzeci, czwarty i tak dalej – w pewnej chwili więcej było podobno władców niż poddanych. Nieustające zatargi, bitwy i podjazdy nie pozwalały chłopom uprawiać spokojnie ziemi ani kupcom bezpiecznie handlować.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2023

Podziel się

Wiadomość