Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Opaska cyklopa

Michał Zioło OCSO. Fot. Jakub Szymczuk / Gość Niedzielny

Czy nie lepiej powiedzieć sobie: cyklopi nigdy nie istnieli, nie istnieją i nie będą istnieć, wracajmy więc do siebie, do swoich hiperanaliz na prawe i lewe oko, do wypełnionej po brzegi słodko-gorzkiej udręczonej samoświadomości? Ale przecież historia nie kłamie, życie profesora Zygmunta Szewery nie było literacką konfabulacją!

Był cyklopem, ale o jego związkach z Sycylią, gdzie mieszkał Polifem i inni „okrągłoocy”, nic mi nie wiadomo. Jego imię brzmiało swojsko, choć dźwięczała w nim pewna nutka arystokratyzmu. Któż zresztą odważyłby się zwracać do niego po imieniu tak jak do innych cyklopów: Brontesie, Steropesie, Argesie! Gdzież tam!

Wesprzyj Więź

A ponieważ ze względu na swoją dość nikłą posturę i delikatne dłonie kompletnie nie nadawał się do kowalskich zatrudnień razem z Akanansem, Pyrakmonem i Adanosem, w moim miasteczku dostał od bogów posadę profesora łaciny, historii i propedeutyki filozofii. Doskonale odnalazł się w gronie innych nauczycieli dziwaków tej dziwnej szkoły, jaką było Gimnazjum Państwowe im. Hetmana Jana Tarnowskiego.

Wesprzyj Więź.pl

Mojżesz Altbauer uczył w nim języka polskiego i opiekował się szkolnym kółkiem literackim, Josek Nussbaum i Maksymilian Duhl, zapalony piłsudczyk, wykładali matematykę, zaś biologii i chemii uczyła Eugenia Finsterbusch. Nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że wychowają ośmiu katyńczyków i dwunastu kawalerów Virtuti Militari, a przecież było to malutkie miasteczko. Cyklop uczył też pod koniec lat 40. moją matkę, a w latach 70. widywałem go jeszcze dość często w naszej szkole.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2023

Podziel się

Wiadomość