Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Chemia wiary

Robin Dunbar. Źródło: Wikimedia Commons

Sformułowanie mówiące o chemii między dwiema osobami w przypadku miłości ma swoje uzasadnienie także w przypadku religii. Okazuje się, że uczestnictwo w nabożeństwach religijnych i angażowanie się w rytuały z nimi związane także aktywuje endorfiny, a to wzmacnia poczucie więzi z innymi uczestnikami.

Już przynajmniej od św. Tomasza z Akwinu wiemy, że w rozumieniu teologii katolickiej łaska buduje na naturze, a dokładniej – nie niszczy jej, ale ją udoskonala. Zasada ta dotyczy także łaski wiary, która – jak mówi teologia – jest cnotą wlaną, teologalną, czyli pochodzącą od Boga. Ale przecież w gruncie rzeczy nie ma wiary jako takiej i jako takiej natury.

Wesprzyj Więź.pl

Zawsze wierzy konkretny człowiek – rzucony w świat, zanurzony w historię, w określoną strukturę społeczną, uwarunkowany (z czego może zbyt mało zdajemy sobie sprawę) nawet klimatem i okolicznościami przyrody. Kształt wiary czy kształt osobistej religijności jest wypadkową wielu czynników wchodzących ze sobą w nieustanną interakcję.

Wesprzyj Więź

Ale to zaledwie jedna strona medalu. Nie tylko aktualny stan kultury kształtuje profil wiary. Także sposób, w jaki człowiek wierzy, nieustannie wpływa na kulturę człowieka.

Opłaca się wierzyć?

Te stwierdzenia to tylko z pozoru truizmy. Za tymi ogólnymi sformułowaniami kryją się bowiem zależności, które wpływają na siebie bardziej, niż nam się wydaje. Czy my, ludzie, zawsze wierzyliśmy tak samo? Czy religia musi być teistyczna? Kiedy zrodziła się wiara w jedynego Boga? Jakie znaczenie dla religii miało przejście od zbieractwa i myśliwstwa do uprawy i hodowli? Dlaczego wszystkie religie monoteistyczne powstały w tym samym regionie geograficznym i mniej więcej w tej samej epoce? Dlaczego niektóre religie się dzielą, a inne zanikają?

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2023

Podziel się

Wiadomość