Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W galerii „Więzi”: Kamila Kansy

Fot. Kamila Kansy

Prezentowane w kwartalniku „Więź” lato 2023 prace zostały zainspirowane fotografiami Józefa Ulmy.

Kamila Kansy, ur. 1987

  • w świecie fotografii artystycznej znana jest również jako Laura Makabresku,
  • ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie,
  • tworzy głównie w technice analogowej, korzysta z cyfrowej obróbki i fotomontażu,
  • swoją twórczość określa mianem realizmu mistycznego,
  • w jej pracach często pojawia się refleksja nad kondycją człowieka, jego stosunkiem do Boga, bliźniego i natury,
  • jej prace prezentowane były w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w galeriach publicznych i prywatnych we Włoszech, Francji, Brazylii i USA,
  • jest laureatką Nagrody „Arteonu” za rok 2018 i Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa w 2021 r., organizowanego przez Fundację Maria i Marta we Wrocławiu.

Prezentowane na stronach 59, 97, 183, 209 prace zostały zainspirowane fotografiami Józefa Ulmy. On, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci (w tym jedno jeszcze nienarodzone) zostaną 10 września beatyfikowani. Zginęli śmiercią męczeńską z rąk hitlerowców wraz z Żydami, których ukrywali.

„Jakiż był mój zachwyt – wspomina fotografka w Zapiskach z domu nad rzeką – gdy po przybyciu na jesieni do Markowej pierwszy raz mogłam przeglądać te przepiękne w swej prostocie i wymowie kadry! Zdumiewało mnie przede wszystkim światło! Światło, które zdawało się być jednym z najbliższych i najważniejszych towarzyszy owej autentycznej prostoty i szczęścia dni tej rodziny, a także źródłem i powiernikiem czułości gestów i spojrzeń, którymi się nawzajem obdarzali. […] dzięki otwartości zaprzyjaźnionych nam rodzin mogły powstać pierwsze kadry o anawim, ubogich Jahwe, ukrytych i strzeżonych pilnie w świetle Jego Serca”.

Podziel się

1
Wiadomość