Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów
Promocja!

685

Jesień 2021, nr 3

Z polską inteligencją polski lud? | Jaka droga synodalna | Wykluczeni, którzy wykluczają

Dla pogrążonego w kryzysie Kościoła jednym z istotnych świateł nadziei może być rozpoczynający się proces synodalny. Oto otrzymujemy bowiem z najwyższego watykańskiego szczebla uroczystą zachętę do przeprowadzenia ogólnokościelnych konsultacji, do których zaproszony jest cały Lud Boży. Czy będziemy w stanie wykorzystać tę szansę?

Spis treści

Jesień 2021, nr 3 (685)

Od redakcji

Społeczeństwo

Z polską inteligencją polski lud?

Przez Polskę przetacza się fala publikacji o historii ludowej. To już pewien fenomen społeczno-literacki. Czy są to udane próby oddania ludowi głosu? Czego brakuje w dotychczasowych narracjach? Czy mamy do czynienia z przełomem naukowym, czy z uprawianiem inteligenckiego „współczucia za pomocą dyskursu”?

Wiara

Jaka droga synodalna

Synodalność ma już oblicza niemieckie i latynoamerykańskie. Jaka będzie polska droga synodalna? Czy ogólnokościelny proces synodalny to szansa wyjścia z kryzysu? Czy podejmiemy również papieskie zaproszenie do dyskusji o ustroju Kościoła – mniej hierarchicznym, a bardziej synodalnym?

Kultura

Wykluczeni, którzy wykluczają

Coraz częściej ci, którzy byli / są / czują się wykluczani, sami dążą do wyeliminowania z debaty publicznej tych, którzy nie podzielają ich wartości czy przekonań. Jak zahamować tę tendencję? Czy jesteśmy w stanie całkowicie porzucić kulturę unieważnienia? Czy możliwy jest język w pełni inkluzywny?

Prenumerata

Czy historyk to rzeczywiście zawód? Czy powołanie? Czy bycie świadkiem? A może misja? Rozmowę z Andrzejem Friszkem, Janem Olaszkiem i Tomaszem Siewierskim, wokół książki „Zawód: historyk” poprowadzi Dobrochna Kałwa. Zapraszamy do Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie).

Więcej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury