Jesień 2021, nr 3

Zamów

Mistrzowie Philipa Rotha

Philip Roth. Fot. Materiały prasowe

Roth szuka autorów o nieostatecznej tożsamości – zawieszonych między różnymi kulturami, zmagających się z dookreśleniem, szukających wytłumaczenia samych siebie. Szuka autorów bliskich sobie kulturowo – Żydów zmagających się ze swoim pochodzeniem, tak jak on sam się zmagał przez całe życie.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Philip Roth, „Mistrzowie. Spotkania z twórcami”, tłum. Olga i Wojciech Kubińscy, Wydawnictwo Austeria, Kraków–Budapeszt–Syrakuzy 2021, 208 s.

W powieści Philipa Rotha Dyplom z pożądania bohater, amerykański profesor literatury David Kepesh, przyjeżdża do Pragi w czasach komunistycznych, żeby zobaczyć miasto Franza Kafki i spotkać żyjącą jeszcze prostytutkę, z której usług miał korzystać pisarz. Trafia w środowisko czeskich intelektualistów, z którymi wchodzi w spór o rozumienie twórczości autora Procesu. Sam, owładnięty obsesją erotyzmu, poddany wpływom Freuda, odnajduje tam świadectwo spętanej podświadomości, impotencji spowodowanej przez bezwzględny nacisk społecznego superego, nie potrafi się pogodzić z interpretacją Czechów dostrzegających u Kafki zapowiedź znanego im z doświadczenia totalitaryzmu.

Nieczęsto literatura wprost pokazuje wieloznaczność samej siebie. Ta scena, wypełniona pisarską autoironią, może stanowić klucz do twórczości Rotha. Jeśli swoim bohaterem czyni on profesora literatury (powracającego w kolejnych powieściach), to znaczy, że tematem staje się czytanie i metaliteratura. Powieść z natury poddaje się interpretacji, ale sama też jest interpretacją i obcowaniem z literaturą. Staje się własnością czytelnika, który w niej odnajduje to, co dla niego ważne, a zarazem ona sama zawłaszcza i przetwarza poprzedzającą ją twórczość. Roth nie tylko pisze, ale równocześnie intensywnie czyta, pisanie bierze się z czytania.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.