Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papieros Roberta

O. Michał Zioło

Nikt nie dorastał Robertowi nawet do pięt w przepowiadaniu przyszłości. Był jak Amos! Co ja mówię, Amos. On był jak sam prorok Jeremiasz! Co ja wygaduję! Był jak sam Fryderyk Moitschek – listonosz z siglańskiej poczty, któremu Jerzy Pilch wystawił kapliczkę, prawie Panteon.

Wesprzyj Więź

W górach Atlasu Robert Fouquez nie miał sobie równych w przepowiadaniu przyszłości. A przecież wielu rozkminiało wtedy znaki na ziemi i niebie, wielu badało podszewkę świata, całkiem pokaźna liczba niecierpliwych chciała się nawet dokopać do korzeni Bożych wyroków. Trudno się dziwić, w Algierii pod koniec lat 90. krążyło po górach wiele demonów i każdy z nas chciał wiedzieć, kiedy przestaną mordować niewinnych ludzi i pójdą sobie wreszcie do wszystkich diabłów. Muzułmanie i chrześcijanie, choć na co dzień mocno różnili się w przekonaniach na temat czystości lub nieczystości niektórych zwierząt, tym razem byli zgodni, że duchy nieczyste powinny jak najszybciej wejść w świnie, rzucić się ze stromego stoku i przepaść jak kamień w wielkiej wodzie, czyli w Morzu Śródziemnym.

Nikt nie dorastał Robertowi nawet do pięt w przepowiadaniu przyszłości. Był jak Amos! Co ja mówię, Amos. On był jak sam prorok Jeremiasz! Co ja wygaduję! On nie był jak prorok Jeremiasz, był jak sam Fryderyk Moitschek – listonosz z siglańskiej poczty, którego wiele lat temu literacko zagospodarował w książce Wiele demonów nieodżałowany Jerzy Pilch. Swoją giętką frazą wystawił mu całkiem ładną kapliczkę, prawie Panteon.

Wesprzyj Więź.pl

A było co sławić, bo Fryderyk Moitschek nie tylko nie używał swojego daru do typowania wyników w piłkarskich meczach, ale nawet za zrealizowane w stu procentach proroctwa nie brał ani grosza. I tak całkiem za darmo Zuzie Bujok przepowiedział letarg i ocknięcie się z letargu, Józkowi Lumentigerowi – abstynencję i porzucenie abstynecji, Polsce – komunizm i wyjście z komunizmu. To oczywiscie tylko przygarstek pierwszych z brzega przykładów.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość