Jesień 2021, nr 3

Zamów

Kara śmierci: dlaczego zmiany radykalne?

Pokój do wykonywania wyroków śmierci poprzez zastrzyk trucizny w więzieniu San Quentin w Kalifornii. Fot. California Department of Corrections and Rehabilitation

Dlaczego Kościół opowiedział się jasno za abolicjonizmem dopiero w 2018 roku, a więc na długo po wprowadzeniu podobnych zmian w systemach prawnych? Skoro to nie Kościół stanowi współcześnie awangardę promocji praw człowieka, to skąd pochodzi ich idea i dlaczego dokonuje się ich instytucjonalizacja?

Wesprzyj Więź
Wesprzyj Więź

Tomasz Snarski, „Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią”, Więź, Warszawa 2021, 192 s.

Wśród godnych polecenia książek naukowych w zakresie nauk humanistycznych wyróżnić można trzy rodzaje publikacji. Po pierwsze, takie pozycje, które rzetelnie opisują lub wyjaśniają określone zjawisko albo systematyzują wiedzę na jego temat, choć nie mają bezpośredniego znaczenia praktycznego. Po drugie, prace, które wyróżniają się swoim stylem, prowokacyjnością tez, choć nie wnoszą wiele nowej wiedzy. Po trzecie zaś – książki, które są innowacyjne pod względem naukowym, a zarazem mogą istotnie wpłynąć na toczącą się debatę publiczną i sposób myślenia wielu osób.

Książka Tomasza Snarskiego Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią należy w moim przekonaniu do tej trzeciej kategorii. Z jednej strony omawia ona niezwykle kompetentnie spory toczące się wokół kary śmierci, próbując powiązać często odległe od siebie etyczne, prawnicze i teologiczne wątki tej debaty, a z drugiej strony jest głosem w sprawie, która rozbudza niezwykle silne emocje, i to nie tylko w Polsce. Co więcej, jak spróbuję pokazać niżej, omawiana książka ma znaczenie dużo szersze, niż sugeruje jej tytuł, i otwiera dyskusję na wiele innych, niekoniecznie ściśle związanych z karą śmierci tematów.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.