Jesień 2021, nr 3

Zamów

Polska droga synodalna?

Polscy biskupi podczas synodu w Watykanie w styczniu 2021. Od lewej idą bp Marek Solarczyk, abp Stanisław Gądecki i bp Grzegorz Ryś. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Proces synodalny jest szansą dla biskupów w Polsce, żeby mogli usłyszeć, czym faktycznie żyją ludzie. Jest to również szansa dla wszystkich ludzi wierzących, aby usłyszeli się wzajemnie, także z hierarchami. Ale trzeba do tego podejść naprawdę na serio. A z tym jest poważny kłopot. Dyskutują: Aleksander Bańka, bp Adrian Galbas, s. Barbara Radzimińska i Zbigniew Nosowski.

Zbigniew Nosowski: Wkrótce, jak zapowiedział papież Franciszek, w całym Kościele powszechnym ma ruszyć wielki proces synodalny. Zaprosiliśmy Państwa do dyskusji o tym, jak może i jak będzie on wyglądać w Polsce. W kwietniu br. prof. Aleksander Bańka napisał w „Gościu Niedzielnym”, że nie trzeba bać się drogi synodalnej (wobec argumentu, że to niemiecki pomysł!), lecz po prostu stworzyć jej własną wersję. Czy ma już Pan wizję tej polskiej drogi synodalnej?

Aleksander Bańka Taki proces synodalny jest u nas niezbędny, bo coraz bardziej na serio mierzymy się z poważnymi pytaniami, na które Kościoły w krajach Europy Zachodniej już od dawna szukają odpowiedzi. Chodzi zarówno o samą wizję Kościoła, jak i o jego relacje ze światem.

W Polsce wielu osobom wydawało się długo, że żyjemy pod jakimś szklanym kloszem, tzn. że mamy swoje problemy, swój grajdołek i swoją ocenę rzeczywistości. Postrzegaliśmy siebie jako pępek świata. Takie podejście wyraźnie się obecnie wyczerpuje. Ciążą nam i powiązania z polityką, i skandale seksualne, i klerykalizm. Odpowiedzią na tę sytuację nie może być dalsze przeżywanie Kościoła jako przede wszystkim polskiego.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.