Jesień 2021, nr 3

Zamów

Narzekanie na wykluczanie

David Paternotte. Fot. Conseil économique social et environnemental / YouTube

Paradoksem kultury unieważniania jest to, że niektórzy ludzie uważający się za wykluczanych mają bardzo łatwy dostęp do debaty publicznej. W mediach różne osoby twierdzą, że są wykluczone, a jednocześnie one same nie chcą dzielić z innymi przestrzeni publicznej. Nie chcą słyszeć tam innych głosów – mówi David Paternotte.

Sebastian Duda: Poprosiłem Cię o tę rozmowę, bo ostatnio w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z fenomenem nazywanym kulturą unieważniania (ang. cancel culture). Ma to oczywiście związek z coraz szybszym rozwojem ruchów emancypacyjnych i tożsamościowych, co mocno upodabnia polskie społeczeństwo do społeczeństw zachodnich.

Zaczynamy dostrzegać tu te same skutki procesów emancypacyjnych. Doprowadziły one np. do tego, że wiele grup społecznych i etnicznych, które w przeszłości podlegały różnego rodzaju opresjom i wykluczeniom, odważyło się upominać o należne im prawa oraz samodzielnie opowiadać własną historię. To niewątpliwie bardzo pozytywne zjawisko (wzbogacenie dyskursu społecznego o punkt widzenia tych, którzy dotąd głosu nie mieli) ma jednak jeszcze inną odsłonę.

Oto przedstawiciele tych grup dość często odmawiają innym prawa głosu na tematy, które dotyczą ich własnej grupy (ale w pewnym stopniu również pozostałych uczestników życia społecznego), uzasadniając to „paradygmatem doświadczenia”. Padają argumenty: skoro nie jesteś kobietą, nie masz pojęcia, co to znaczy być w ciąży i urodzić dziecko; skoro jesteś bezdzietna/bezdzietny, nie powinieneś wypowiadać się na temat wychowania dzieci; skoro nie jesteś gejem, lesbijką, osobą transpłciową, nie rozumiesz, z jakimi problemami borykają się takie osoby; skoro jesteś celibatariuszem, co możesz wiedzieć na temat życia małżeńskiego itp. W takim dyskursie rzetelna wiedza schodzi na dalszy plan.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku
Wesprzyj Więź
Wesprzyj Więź

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.