Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi

Abp Andrzej Dzięga, 2021. Fot. Kapitel / Wikimedia Commons

Na hierarsze ciążą bardzo poważne zarzuty chronienia seksualnych drapieżców. Prawdopodobnie został zmuszony do rezygnacji przez papieża.

Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała dziś w południe komunikat. „Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński” – czytamy.

Stolica Apostolska nie podaje żadnych wyjaśnień ani powodów tej decyzji. Na stronie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej notkę na ten temat zatytułowano bardzo spokojnie: „Arcybiskup Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę”.

Tymczasem nieoficjalnie w kręgach kościelnych krąży informacja, że metropolita szczeciński został do rezygnacji zmuszony przez papieża. Watykan stara się bowiem, nawet w przypadkach biskupów skrajnie skompromitowanych, nie odwoływać hierarchów (choć istnieje taka możliwość), lecz zaoferować im możliwość złożenia rezygnacji.

Ponadto ukazało się wyjaśnienie na stronie internetowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w którym czytamy: „Administrator apostolski sede vacante (stolicy wakującej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest tymczasowy. Bp Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sprawuje władzę w imieniu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia tam nowego biskupa diecezjalnego. Procedura wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego rozpoczyna się wraz ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego”.

Jak wielokrotnie opisywaliśmy w „Więzi”, abp. Dziędze stawiane były bardzo poważne zarzuty chronienia seksualnych drapieżców. Dochodziło do tego w Szczecinie, ale także w diecezji sandomierskiej, której ordynariuszem hierarcha był wcześniej.

Dlatego w sprawie abp. Dzięgi toczyły się niezależnie od siebie dwa oddzielne postępowania kanoniczne. Zarzuty formułowano w oparciu o motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, tzn. dotyczyły one czynów określanych jako „działania lub zaniechania, mające na celu zakłócanie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” w przypadkach kanonicznych przestępstw popełnionych przez podległych mu duchownych.

Szczeciński arcybiskup jest jednym z kluczowych negatywnych bohaterów reporterskiego cyklu Zbigniewa Nosowskiego „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”. Z dziennikarskiego śledztwa redaktora naczelnego „Więzi” wynika, że hierarcha przez lata usiłował rozciągać parasol ochronny nad ks. Andrzejem Dymerem, krzywdzicielem małoletnich – sięgający aż po Stolicę Apostolską. W szczegółach dotyczy tego piąty odcinek cyklu.

Jutro opublikujemy komentarz Zbigniewa Nosowskiego w tej sprawie.

Najważniejsze publikacje portalu Więź.pl dotyczące abp. Andrzeja Dzięgi:

22 stycznia 2021: Trwa kościelne dochodzenie w sprawie zaniedbań abp. Andrzeja Dzięgi
13 lutego 2021: Odliczanie w Sodomie
16 lutego 2021: Gdyby abp Dzięga poczuwał się do odpowiedzialności…
18 lutego 2021: Co dalej ze sprawą ks. Dymera? „Uwaga wszystkich jest skierowana na abp. Dzięgę i abp. Głódzia”
19 lutego 2021: Jak długo jeszcze w szczecińskim Kościele będzie panowała cisza?
15 marca 2021: Przeczekamy i prosimy o przeczekanie. Odc. 5: Wyrok, którego miało nie być
15 marca 2021: Jaka odpowiedzialność biskupów w sprawie ks. Dymera
19 marca 2021: Abp Dzięga przez lata chronił ks. Dymera. Teraz sam jest broniony przez jego adwokatów 19 marca 2021: Czyi to są adwokaci?
14 kwietnia 2021: W Lublinie dobiega końca kościelne dochodzenie w sprawie zaniedbań abp. Andrzeja Dzięgi
14 kwietnia 2021: Przez lata chronił ks. Dymera. Dziś abp Dzięga odebrał nagrodę na KUL. „Dziękujemy za cichą posługę i realne zasługi dla Polski”
1 września 2021: Czy abp Andrzej Dzięga zostanie ukarany przez Watykan?
19 września 2021: Moje wychodzenie z cienia
4 lutego 2022: Dlaczego tak długo trwają kościelne dochodzenia w sprawie abp. Andrzeja Dzięgi?
11 stycznia 2023: Tarsycjusz Krasucki OFM: Ten wyrok to nie jest koniec sprawy
11 stycznia 2023: Historia kościelno-sądowej ciuciubabki. Kalendarium sprawy ks. Dymera
24 stycznia 2023: Marcin Mogielski OP: Czekam na list pasterski abp. Dzięgi z przeprosinami oraz na działania Państwowej Komisji ds. Pedofilii
26 stycznia 2023: Kmieciak: W sprawie ks. Dymera są liczne zaniedbania w postępowaniach prokuratorskich i sądowych
1 lutego 2023: Księże Arcybiskupie, jaka jest prawda? Komu służysz? Szczecińscy katolicy świeccy protestują

Podziel się

6
4
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.