Lato 2024, nr 2

Zamów

„Spotkanie przy studni”. Dyskusja z udziałem Zbigniewa Nosowskiego

12 kwietnia 2024

16:00-19:00

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona w piątek, 12 kwietnia 2024, o godz. 16:30 w gdańskim Olivia Centre odbędzie się dyskusja panelowa „Spotkanie przy studni”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Park On.

Formuła spotkania, czyli dyskusja filozoficzna, została zaproponowana w 2022 r. Tematyka dotyczy różnych zagadnień opisanych w Karcie Powinności Człowieka – dokumencie wypracowanym w Gdańsku w 2000 – która zawiera ponadczasowe deklaracje na temat wartości międzyludzkich.

„Spotkanie przy studni” to pomysł Urszuli Wyrwińskiej, prezes Stowarzyszenia Park On. – Chciałam pobudzić do refleksji na temat wartości wspólnych wszystkim ludziom, wartości życiodajnych jak świeża woda ze studni – podkreśla Wyrwińska. – Zwracamy się do ekspertów po wiedzę jako czystą wodę ze źródła.

Tegoroczne wydarzenie skupi się wokół refleksji o drugiej powinności, czyli „respektowania sprawiedliwości”. Autorzy dokumentu stwierdzili, że „naczelną zasadą, którą trzeba respektować w dziedzinie sprawiedliwości, jest: oddaj każdemu, co mu się należy. Nikt nie powinien wyzyskiwać pracy innego człowieka, przysparzając mu trudów, które nie wynikają z samej jej natury. Powinnością wynikającą z poczucia sprawiedliwości jest przeciwstawianie się wszelkim formom korupcji materialnej i politycznej. Obojętność wobec krzywdy dziejącej się człowiekowi jest zaniedbaniem naruszającym powinność solidarności”.

Wesprzyj Więź

Rozważań wokół tej kwestii podejmą się:

  • ks. Krzysztof Niedałtowski, współtwórca Gdańskiego Aeropagu, pod którego przewodnictwem została zredagowana Karta Powinności Człowieka.
  • radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz, filantrop i mecenas kultury, fundator Fundacji Wspólnota Gdańska.
  • profesor Agnieszka Maryniak, psycholożka, specjalistka od komunikacji
  • Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”
  • sędzia Krzysztof Koczyk
  • mecenas Sławomir Bąkowski

Moderatorem spotkania będzie ambasador Artur Michalski. Spotkanie zaplanowano w godzinach 16:30-19:00 w Olivia Four (sala Jowisz). Wstęp wolny.

– Mam głębokie przekonanie, że choroba nie zwalnia mnie z powinności i jest to przekonanie podzielane przez wiele osób w Stowarzyszeniu – mówi Urszula Wyrwińska. – Każdy, kto trafia do Stowarzyszenia, przychodzi po pomoc, a odkrywa w sobie moc pomagania innym. Rozważając dokument, który jest dla Gdańszczan szczególnym przesłaniem na kolejny wiek, chcemy wspólnie zastanowić się nad możliwymi formami uczestnictwa w życiu społecznym dla dobra wspólnego.