Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

688

Lato 2022, nr 2

Inna Ukraina w innym świecie | Chrześcijaństwo kijowskie | Ukraińskość – (po)wojenne dylematy

W historii „Więzi” kilkakrotnie sprawy ukraińskie były głównym tematem całego numeru. Również tym razem wszystkie trzy bloki tematyczne przeznaczamy na analizę najważniejszych aspektów przemian w Ukrainie, Polsce i świecie. Prezentujemy też nieznaną twórczość wybitnych ukraińskich poetów i prace współczesnych artystów będące ich odpowiedzią na rosyjską agresję.

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 20.25 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26.73 zł

Spis treści

Lato 2022, nr 2 (688)

Od redakcji

Społeczeństwo

Inna Ukraina w innym świecie

Czego nie wiedział o Ukraińcach Putin, że osiągnął podczas wojny efekt odwrotny do zamierzonego? W jaki sposób droga życiowa prezydenta Zełenskiego obrazuje przemiany ukraińskiego społeczeństwa? Kiedy ewolucja reżimu Putina przekroczyła granicę totalitaryzmu? Czy w polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy można dostrzec nawiązanie do tradycji „Solidarności”?

Wiara

Chrześcijaństwo kijowskie

Czym różni się chrześcijaństwo kijowskie od moskiewskiego? Kto wygra walkę o rząd ukraińskich dusz? Czy grekokatolicy wytrwają w jedności z papieżem? A może konsekwencją watykańskiej polityki wschodniej stanie się w Ukrainie jedność prawosławno-greckokatolicka? Jaka będzie po wojnie przyszłość rosyjskiego prawosławia?

Kultura

Ukraińskość – (po)wojenne dylematy

Kim byli ukraińscy twórcy tzw. rozstrzelanego odrodzenia, wymordowani przez Sowietów? Jak współcześni ukraińscy artyści opowiadają o wojnie? Jak rozumiana jest dziś ukraińskość? Jaka przyszłość czeka język rosyjski w Ukrainie: zaniknie jako język okupanta czy przetrwa jako język wielu bohaterskich obrońców?