Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W tobie Ukrainy znajdzie się dosyć

Kobieta w swoim mieszkaniu w Charkowie, maj 2022 r. Fot. Dmytro Shkliarov / war.ukraine.ua

Córeczka Tatiany Dudy to opowieść o ukraińskim zmaganiu z Donbasem – bardziej sowieckim niż ukraińskim, czy nawet rosyjskim. Donbasem, który nie znalazł w sobie siły, by oprzeć się kilkuset bojówkarzom, i zapłacił za tamto zaniechanie olbrzymią cenę. I płaci ją nadal.

Wesprzyj Więź

Tamara Duda, „Córeczka”, Kolegium Europy Wschodniej, Warszawa 2022, 320 s.

Czy mamy pojęcie, jak byśmy się zachowali, gdyby nasze państwo zostało zaatakowane? Gdyby agresor nie występował z otwartą przyłbicą, tylko stroił się w szaty zatroskanych sytuacją polityczną sąsiadów? Gdyby na naszych ulicach pojawili się turyści mówiący z obcym akcentem (dajmy na to rosyjskim) niszczący symbole naszej państwowości, a w końcu samą państwowość? Gdyby to wszystko było zanurzone w plotkach, pogłoskach, których prawdziwości nie da się sprawdzić, za to zostały opowiedziane przez ciotkę, wuja, w końcu sąsiada, który na pewno widział sam osobiście dramatyczne wydarzenia lub co najmniej słyszał o nich z wiarygodnego źródła? Gdyby nasi współobywatele zaczęli wierzyć w najbardziej absurdalne historie, jak te z Doniecka 2014?

Tak pisze o nich Tatiana Duda: „Wierzyli w Prawy Sektor, banderowców, chupacabrę i desant Marsjan. Kijowa już nie ma, obrócony w perzynę. Amerykańscy dywersanci zatruli wodę, więc można pić wyłącznie butelkowaną. Stołeczna władza kazała wysadzić w powietrze kopalnie i zatopić Donieck. Na Majdanie spalili «naszych chłopców», a jednemu z funkcjonariuszy Berkutu wykłuli oczy. Wtargnęli do domu kobiety z bronią w ręku i przestrzelili jej nogę. Do jakiego domu? Do jakiej kobiety? Każdy z opowiadających miał swoją wersję, więc biedaczka kuśtykała z przestrzelonym kulasem od Słowiańska do Gorłówki i z powrotem”.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

    • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
      z bezpłatną dostawą w Polsce
    • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
    • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
    w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość