Greckokatoliccy hierarchowie ukraińscy bronią jedności z papieżem. Ale wśród szeregowych grekokatolików coraz mocniej dochodzi do głosu zwątpienie w dobrą wolę i sprawiedliwość Watykanu. Pytają, czy nie lepiej szukać pogłębienia wspólnoty z innymi rodakami chrześcijanami w ramach ukraińskiej prawosławnej autokefalii.
„Ta wojna wiele zmieni. Ukraina będzie inna. Jako Ukraińcy będziemy inni. Inny będzie też nasz Kościół” – mówił do mnie mój ukraiński przyjaciel, który w kwietniu 2022 r. na kilka dni niespodziewanie trafił do Warszawy. Zdziwiłem się jego przyjazdem w takich okolicznościach.
Pochodzący z okolic Lwowa Serhij od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Ma tam żonę, z którą doczekali się kilkorga dzieci. Nie wiedziałem, że od paru lat współpracował z amerykańskimi instytucjami rządowymi na rzecz większej integracji Ukrainy z Zachodem. Właśnie na prośbę rządu USA przyjechał do Polski w trakcie inwazji Putina na jego ojczyznę (ze względu na tę działalność prosi, by nie podawać jego nazwiska w tekście). Jednak gdy spotkaliśmy się w jednej z warszawskich kawiarni, Serhij opowiadał mi przede wszystkim o reakcjach na wojnę w jego greckokatolickiej wspólnocie. Mówił, jak zdziwieni i rozczarowani postawą papieża Franciszka i Watykanu są jego krewni oraz znajomi, którzy mieszkają w Ukrainie.
Mój przyjaciel potwierdził to, o czym informowali w rozmowach prywatnych i mediach społecznościowych inni znani mi ukraińscy grekokatolicy. Powszechne są teraz wśród nich smutek i rozgoryczenie. Nie rozumieją papieskiej „powściągliwości” względem Putina i agresorów. Widzą w tym albo skutek dyplomatycznego kunktatorstwa, albo brak odwagi, albo nawet (choć chyba rzadziej, niż się wielu zdaje) złą wolę watykańskich decydentów. A przecież poczucie związku z Rzymem było dotąd dla wielu grekokatolików fundamentem ich chrześcijańskiej tożsamości.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.