Zima 2022, nr 4

Zamów

Dziś premiera letniej „Więzi”

Więź lato 2021

Jak iść przez noc ciemną Kościoła? Jak wychowywać dzieci bez przemocy? Czy przekroczenie wpisane jest w naturę zawodu aktora? Przeczytacie o tym w najnowszym numerze.

Dziś premiera letniego numeru kwartalnika „Więź”, a w nim 240 stron dobrych treści!

W dziale społecznym przywołujemy Janusza Korczaka, który powtarzał, że nie ma dzieci, są ludzie, a każdy człowiek – niezależnie od wieku – zasługuje na szacunek. Jak wychowywać dzieci bez przemocy, w duchu personalistycznym? Dyskutujemy o tym z Joanną Baranowską, Agnieszką Piskozub-Piwosz i Marcinem Perfuńskim. Ponadto w tym bloku: Jak wrażliwie i odpowiedzialnie mówić dzieciom o seksualności? Czy wada letalna nienarodzonego dziecka czyni je mniej człowiekiem?

W dziale religijnym zastanawiamy się nad tym, jak iść przez noc ciemną Kościoła, gdy nie można już zaufać dotychczasowym przewodnikom, gdy nie widać światła w tunelu. „Na dobre przeżywanie nocy ciemnej nie ma prostej recepty. Ciemność nie może być jasnością” – pisze w edytorialu Zbigniew Nosowski, naczelny „Więzi”. „Ciemność musi być ciemna” – mówi nam o. Paweł Krupa. Ponadto dyskutujemy o tym, czy w dzisiejszym świecie „zbawienie” jest tylko pustym pojęciem. Przeczytacie również, do czego odchodzą ci, którzy opuszczają Kościół, jak wygląda duchowość postkatolików.

„Granice transgresji” to temat działu kulturalnego. Czy przekroczenie wpisane jest w naturę zawodu aktora? O tym opowie aktorka Matylda Paszczenko. Pytamy też, czy ujawnienie mechanizmów molestowania w tym środowisku to przypomnienie o granicach transgresji? Czego uczy historia „wolnej miłości”, która – w imię pełnej swobody – stała się kolejną formą obyczajowego przymusu?

W numerze ponadto m.in. rozmowa Szymona Bojdo z Ingą Iwasiów i ks. Andrzejem Dragułą o tym, czy istnieje „czyste pole” dla rozmowy między teologią a literaturą, a także esej Sebastiana Dudy o tym, dlaczego głośna książka Piotra Augustyniaka może być niebezpieczna, oraz nowe wiersze Urszuli Kozioł, Bohdana Zadury i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Zachęcamy do lektury całego numeru. Kupicie go tutaj.

Podziel się

3
Wiadomość

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.