Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów
Promocja!

694

Zima 2023, nr 4

Jaka polityka migracyjna | Doświadczyć Boga | Sztuka zaangażowana, ale uniwersalna?

Tworzenie polityki migracyjnej to klasyczny przykład trudności etycznej procesów formułowania polityk publicznych. Nie da się przyjąć wszystkich, więc przyjmujemy niektórych, ale to oznacza, że pozostałych trzeba odesłać. „W trosce o dom odmawiamy domu” – jak mówi nam w wywiadzie Dobrosław Kot. Czy da się to robić, nie niszcząc godności ludzi w drodze? Zwłaszcza: jak radykalnie ograniczyć wywózki na granicy polsko-białoruskiej?

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24.40 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 30.50 zł

Spis treści

Zima 2023, nr 4 (694)

Od redakcji

Społeczeństwo

Jaka polityka migracyjna

Masowe migracje rzucają wyzwanie uniwersalności stosowania praw człowieka. Fałszywa jest jednak alternatywa: bezpieczeństwo migrantów albo nasze. Bezpieczeństwo albo będzie wspólne, albo go nie będzie. Nowy rząd musi stworzyć strategię migracyjną, której Polska nie ma od lat. Jakie powinny być jej założenia?

Wiara

Doświadczyć Boga

Wierzymy, że Bóg nie jest metaforą. Wiara jest definiowana jako osobista relacja. Ale co to znaczy? W jakich kategoriach opisać relację z Ty, którego nie widać? Czy pomocna w tym może być filozofia spotkania? Skoro Bóg jest jak powietrze, to czy oddychamy Nim wszyscy – wierzący i niewierzący?

Kultura

Sztuka zaangażowana, ale uniwersalna?

Dziś wypada zachwycać się filmem czy książką z uwagi na ich społeczne znaczenie. Sztuka jednak ma różnić się od publicystyki. Może raczej powinna być nauczycielką empatii i otwierać na to, co uniwersalne? Czy w świecie pełnym konfliktów sztuka może pokonywać dzielące nas różnice?