Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dlaczego abp Dzięga odchodzi? Nuncjatura: w następstwie watykańskiego dochodzenia

Arcybiskup Andrzej Dzięga na zebraniu episkopatu. Warszawa, październik 2019. Fot. Episkopat.pl

Nuncjatura wydaje kolejny komunikat. O rozstrzygnięciu sprawy metropolity szczecińsko-kamieńskiego krytycznie zaczęli się publicznie wypowiadać polscy biskupi.

W sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z funkcji metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.

Dziś pojawił się nowy komunikat. „Odpowiadając na pojawiające się pytania, Nuncjatura Apostolska precyzuje, że decyzje związane z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim «Vos estis lux mundi»” – czytamy.

Wesprzyj Więź.pl

Warto przypomnieć, że sam abp Dzięga w pożegnalnym liście do księży swojej diecezji przedstawił inną wersję wydarzeń: „Ostatnie pół roku to czas radykalnego osłabienia mojego stanu zdrowia. Dlatego jesienią stało się dla mnie oczywiste, że nadszedł także czas ustąpienia z urzędu. Ojciec Święty Franciszek przychylił się do mojej prośby i dzisiaj został ogłoszony fakt przyjęcia mojej rezygnacji”.

Szczeciński arcybiskup jest jednym z kluczowych negatywnych bohaterów reporterskiego cyklu Zbigniewa Nosowskiego „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”. Z dziennikarskiego śledztwa redaktora naczelnego „Więzi” wynika, że hierarcha przez lata usiłował rozciągać parasol ochronny nad ks. Andrzejem Dymerem, krzywdzicielem małoletnich – sięgający aż po Stolicę Apostolską. W szczegółach dotyczy tego piąty odcinek cyklu.

W niedzielę opublikowaliśmy komentarz Zbigniewa Nosowskiego. Jego zdaniem odejście abp. Dzięgi to nie może być koniec. „Bez publicznego rozliczenia działań i zaniechań byłego metropolity szczecińskiego nie da się skutecznie odrzucić w Kościele «mentalności Dzięgi»”. Swoją rolę ma do odegrania także państwowy wymiar sprawiedliwości” – zaznacza naczelny kwartalnika „Więź”. I dodaje: „O abp. Dziędze nadal będziemy pisać na Więź.pl. Nie chodzi tu o żadne polowanie na człowieka. Chodzi o elementarną sprawiedliwość, na którą od lat czekają pokrzywdzeni w Sandomierzu, Szczecinie i okolicach”.

Na pierwszy komunikat Nuncjatury w niedzielę wieczorem zareagował tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny. „Brak mi słów… Pomieszane ze sobą gniew, złość, wstyd… Brak zgody. Modlę się… Jeszcze raz prezentuję «talerz skrzywdzonych». Tym razem publicznie. Solidaryzuję się z osobami skrzywdzonymi w Kościele. Znów niewidzianymi, dokrzywdzonymi… Modlę się za Was. I… przepraszam” – napisał na Facebooku.

W podobnym tonie głos zabrało dziś (jeszcze przed komunikatem nuncjatury) trzech kolejnych biskupów pomocniczych: bp Grzegorz Suchodolski, bp Adam Bab i bp Piotr Wawrzynek. Również stanęli po stronie skrzywdzonych w Kościele. Wszyscy oni wcześniej spotkali się z Tośką Szewczyk, pomysłodawczynią talerza skrzywdzonych, autorką książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”.

Wesprzyj Więź

– Komunikat nuncjatury niewiele wyjaśnia, ale przynajmniej oficjalnie potwierdza, że abp Dzięga skłamał w swoim liście do księży – komentuje Bartosz Bartosik, redaktor naczelny portalu Więź.pl. – Pora na sprawiedliwość, zadośćuczynienie i przejrzystość kościelnych procedur.

Najważniejsze publikacje portalu Więź.pl dotyczące abp. Andrzeja Dzięgi:

22 stycznia 2021: Trwa kościelne dochodzenie w sprawie zaniedbań abp. Andrzeja Dzięgi
13 lutego 2021: Odliczanie w Sodomie
16 lutego 2021: Gdyby abp Dzięga poczuwał się do odpowiedzialności…
18 lutego 2021: Co dalej ze sprawą ks. Dymera? „Uwaga wszystkich jest skierowana na abp. Dzięgę i abp. Głódzia”
19 lutego 2021: Jak długo jeszcze w szczecińskim Kościele będzie panowała cisza?
15 marca 2021: Przeczekamy i prosimy o przeczekanie. Odc. 5: Wyrok, którego miało nie być
15 marca 2021: Jaka odpowiedzialność biskupów w sprawie ks. Dymera
19 marca 2021: Abp Dzięga przez lata chronił ks. Dymera. Teraz sam jest broniony przez jego adwokatów 19 marca 2021: Czyi to są adwokaci?
14 kwietnia 2021: W Lublinie dobiega końca kościelne dochodzenie w sprawie zaniedbań abp. Andrzeja Dzięgi
14 kwietnia 2021: Przez lata chronił ks. Dymera. Dziś abp Dzięga odebrał nagrodę na KUL. „Dziękujemy za cichą posługę i realne zasługi dla Polski”
1 września 2021: Czy abp Andrzej Dzięga zostanie ukarany przez Watykan?
19 września 2021: Moje wychodzenie z cienia
4 lutego 2022: Dlaczego tak długo trwają kościelne dochodzenia w sprawie abp. Andrzeja Dzięgi?
11 stycznia 2023: Tarsycjusz Krasucki OFM: Ten wyrok to nie jest koniec sprawy
11 stycznia 2023: Historia kościelno-sądowej ciuciubabki. Kalendarium sprawy ks. Dymera
24 stycznia 2023: Marcin Mogielski OP: Czekam na list pasterski abp. Dzięgi z przeprosinami oraz na działania Państwowej Komisji ds. Pedofilii
26 stycznia 2023: Kmieciak: W sprawie ks. Dymera są liczne zaniedbania w postępowaniach prokuratorskich i sądowych
1 lutego 2023: Księże Arcybiskupie, jaka jest prawda? Komu służysz? Szczecińscy katolicy świeccy protestują
24 lutego 2024: Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi
25 lutego 2024: Odejście abp. Dzięgi to nie może być koniec

DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

18
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.