Wiosna 2021, nr 1

Zamów

Każdy rasowy dziennikarz na całym świecie powinien być w opozycji

Sytuacja publicysty prorządowego jest zawsze nudna i nie daje cienia zadowolenia wewnętrznego. Stanisław Mackiewicz zrozumiał to i chętnie mawiał, że nigdy w życiu żadnego rządu popierać nie będzie, chyba, że zostanie premierem.

„Najważniejsze w życiu to rozpoznać, kiedy jest czas na sianie pokoju, a kiedy na odpalanie ognia”

Czy uratowanie życia po aryjskiej stronie jest bohaterstwem, czy może tchórzostwem? A jeśli tchórzostwem, to co było bohaterstwem? Zginąć w boju? Nie wiem. Wiem, że oni w czterdziestym trzecim spróbowali. Wzięli karabiny do ręki, chociaż rąk do walki nie było wiele, a karabinów jeszcze mniej.

Czy da się pogodzić bunt z rozsądkiem?

Wątpię, aby mówienie „w…ć” PiS-owi, Kościołowi i Michnikowi, rozcięło polski węzeł gordyjski.

Jerzy Stuhr: Zawsze bałem się ludzi nieufnych

Sartre nie miał racji, piekło to my – mówi Jerzy Stuhr.

Towarzysz dyktatorów i jego arcydzieło. „Kaputt” Curzia Malapartego

Czy można się było bezczynnie przyglądać egzekucjom jeńców radzieckich, pogromom w rumuńskich Jassach i polowaniu na żydowskie dzieci w Polsce? W roli obserwatora przeciskać się wśród zwałów trupów?

Kolejny dowód rozpadu republiki

Problem obecnego pata wokół RPO jest porażką całej klasy politycznej w Polsce. Dziś jednak wszystko rozbija się o wolę polityczną obozu władzy.

Dobrze było z nim być. Profesor Edward Włodarczyk (1946–2021)

Zmarły rektor Uniwersytetu Szczecińskiego był człowiekiem niezwykle skromnym, wręcz nieśmiałym, mimo to opis jego życia starczyłby na kilka biografii, na trzy powojenne polskie pokolenia.

Zachowanie Adama Bodnara wzorem dla państwowców

Z szacunkiem dla obywateli, ich państwa i instytucji, nawet gdy te ostatnie leżą w gruzach, i mimo presji politycznej, Adam Bodnar do końca wiernie pełni służbę. Zapamiętajmy to.

Polska
Jak się rodził polski nowoczesny antysemityzm

Dopóki zarówno Żydów, jak i chłopów łączyło porównywalne ubóstwo i brak wpływów, dopóty uprzedzenia dzieliły te dwie grupy, bynajmniej jednak nie musiały rodzić nienawiści. 

Brian Porter-Szűcs
+ Pokaż więcej
Kultura
Monteskiusza zderzenie cywilizacji z Polską w tle

Trzysta lat temu ukazały się „Listy perskie” Monteskiusza. Ich autor znakomicie dostrzegł wady systemu Rzeczypospolitej, a jego spojrzenie nie straciło nic ze swej wnikliwości.

Paweł Matyaszewski
+ Pokaż więcej
Historia
Nie żyje książę Filip. Nastał koniec pewnej epoki

Mąż Elżbiety II przeżył powstanie i upadek faszyzmu, nazizmu i komunizmu, ośmiu papieży, dziewięciu anglikańskich arcybiskupów Canterbury, zimną wojnę, upadek ZSRR, Brexit i prezydenturę Donalda Trumpa.

Łukasz Kobeszko
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info
Mistyczne wodzenie na pokuszenie. Wspólnota Kościoła ze skrzywdzonymi

O konsekwencjach przestępstw seksualnych dominikańskiego zakonnika Pawła M. dla Kościoła i wierzących porozmawiają 21 kwietnia o 19:00 Sebastian Duda, Barbara Smolińska, ks. Grzegorz Strzelczyk i Ewa Kiedio. Spotkanie organizuje Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Więcej
Holokaust, pamięć, powielacz – debata online wokół książki

Laboratorium im. Richarda Pipesa zaprasza na debatę online wokół książki Jana Olaszka i Martyny Grądzkiej-Rejak „Holokaust, pamięć, powielacz. Zagłada Żydów i okupacyjne stosunki polsko-żydowskie w publikacjach drugiego obiegu w PRL”.

Więcej