Jesień 2024, nr 3

Zamów

Zaufanie: siła czy słabość? Debata i warsztaty

09 maja 2024

18:00-20:00

Czy wchodząc w relację z drugą osobą trzeba być bardzo ostrożnym? Czy możemy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas? Jak odbudować zaufanie i czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów „Zaufanie – siła czy słabość?”.

To ciąg dalszy cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” nawiązującego do teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 9 maja o godz. 18:00 przy Foksal 11, w kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty.
Według badań CBOS przeprowadzonych w 2022 roku, Polska odznacza się najniższym w Europie wskaźnikiem zaufania, wynoszącym zaledwie 16 proc. Pogląd, że większości ludzi można ufać wyraża mniej więcej co piąty respondent (19 proc.). Zdecydowana większość, bo aż 77 proc. osób jest zdania, że w stosunkach z innymi trzeba być bardzo ostrożnym.
O tym, jakie mamy dziś skojarzenia z niewinnością, jak rozumiemy to pojęcie i czy można być całkiem niewinnym w relacji z drugą osobą, eksperci i uczestnicy porozmawiają podczas debaty  „Zaufanie – siła czy słabość?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 16, 23 oraz 27 maja o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 9 MAJA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)
Goście debaty:
▪️ dr hab. Anna Cierpka, psycholożka, Uniwersytet SWPS, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Centrum Pomocy Profesjonalnej
▪️ dr Sylwia Galanciak, Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej, badaczka zastosowania nowych technologii w edukacji
WARSZTATY – 16, 23, 27 MAJA GODZ. 18:00 (Obowiązują zapisy)
➡️ bit.ly/ZaufanieSiłaCzySłabość_Zapisy
Prowadzenie:
▪️ dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II
▪️ Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.
Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.
Debata oraz warsztaty są kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany do 20.06.2024. Więcej informacji tutaj.
Partner: Instytut Tertio Millennio
Patroni medialni: Filozofuj!, MojaSocjologia.pl, Więź