Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Współczesne nieszczęścia demokracji. Wykład mistrzowski Chantal Delsol

14 maja 2024

18:00-20:00

Strona wydarzenia

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wykład prof. Chantal Delsol, wybitnej francuskiej intelektualistki. Wydarzenie odbędzie się 14 maja 2024 o godz. 18:00 w Szkole Głównej Handlowej, która jest współorganizatorem wydarzenia. „Więź” jest partnerem wydarzenia. Wstęp wolny.

Chantal Delsol to profesor filozofii politycznej, francuska intelektualistka zajmująca się przemianami świata postnowoczesnego, członkini Akademii Francuskiej, publicystka „Le Figaro” oraz „Valeurs Actuelles”, autorka książek filozoficznych i powieści. W swoich pracach koncentruje się na problematyce późnej nowoczesności, demokracji, totalitaryzmie i populizmie, historii religii chrześcijańskiej i współczesnej filozofii wschodnioeuropejskiej. Jest założycielką Instytutu Badań im. Hannah Arendt oraz dyrektorką Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu.

Wesprzyj Więź

Inspiracją do spotkania stała się książka „Koniec świata chrześcijańskiego” autorstwa Chantal Delsol, która została wydana w Polsce w ubiegłym roku. Autorka ukazuje w niej metamorfozę cywilizacji zachodniej, upadek christianitas, co paradoksalnie może stać się również szansą dla dechrystianizującej się Europy. Tematem wykładu prof. Chantal Delsol będą „Współczesne nieszczęścia demokracji”.

Zdaniem filozofki „istotą demokracji jest uznanie, że wspólne dobro społeczeństwa nie jest pewną, naukową daną, ale kwestią opinii, wizją świata, a zatem jest niepewne i zawsze dyskusyjne”. W książce „Ainsi meurt la démocratie” (Mialet-Barrault Éditeurs, 2022) napisanej wspólnie z Myriam Revault d’Allonnes prof. Delsol dotyka kondycji demokracji i tego, czym ona staje się w społeczeństwach europejskich. Jak pisze, demokracja nie umiera przez wrogów, ale od wewnątrz, gdy niszczy się jej zasady, przestaje się w nie wierzyć lub im się zaprzecza. Ponadto zanik kultury konfrontacji (idea konfliktu) wpływa na proces demokratyzacji, czego skutki obserwujemy obecnie.

Przeczytaj też: Cywilizacja chrześcijańska od stuleci walczyła, by nie umrzeć. Dlaczego właśnie umiera?