Wiosna 2021, nr 1

Zamów

Koniec konfliktu oznaczał amnestię. Zmieniła to II wojna światowa

Mimo wszystkich zaniechań i połowiczności w wymierzaniu sprawiedliwości II wojna światowa miała przełomowe znaczenie z punktu widzenia tego, jak zbiorowość traktuje sprawców masowych zbrodni i ich winę.

Coś, co przeradza się w przemoc, to nie jest miłość

Miłować tak, jak miłuje nas Pan, oznacza doceniać osobę stojącą obok nas i szanować jej wolność, kochać ją taką, jaka jest, a nie taką, jaką chcielibyśmy, by była.

Generał jezuitów: Musimy wsłuchać się w wołanie wykluczonych

Chrystus dziś nadal nas, jezuitów, wzywa, szczególnie poprzez najuboższych i marginalizowanych, poprzez krzyk ziemi, poprzez wszystko to, co podatne jest na zranienia.

Młodzież po pandemii zatęskni za kościołem i wróci? To iluzja

Nie wrócą ci młodzi, którzy nie mają za czym tęsknić. Pandemia działa jak sito. Odsiewa motywacje, które w naszych czasach już nie wystarczają.

Przyszłość ubogacona różnorodnością. Musimy nauczyć się żyć razem w harmonii i pokoju

Wszyscy znajdujemy się w tej samej łodzi. Jesteśmy wezwani do zaangażowania się, żeby nie było już więcej murów, które nas oddzielają, aby nie było więcej „innych”, ale tylko jedno „my”, tak wielkie, jak cała ludzkość. Orędzie na 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Jak trafiliśmy na listę wniosków odrzuconych Narodowego Instytutu Wolności

Dlaczego personalistyczny wniosek Laboratorium „Więzi”, oceniony rok temu jako bardzo dobry (91 pkt. na 100 możliwych) obecnie, po licznych poprawkach, został uznany za bardzo niedobry (48 pkt.)?

Wolność ambony, wolność Facebooka

Czy episkopat ograniczy duchownym aktywność w mediach społecznościowych? To będzie samobójcze dla Kościoła, uważa Monika Białkowska. Kto miałby to kontrolować? – pyta ks. Andrzej Draguła.

Nieudany wywiad z rektorem KUL

Po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej pracy dziennikarskiej zdarzyła mi się sytuacja, by rozmówca przerwał wywiad w trakcie, mając mi jeszcze za złe, że stawiam mu niewłaściwe pytania.

Polska
Sam na sam. W odpowiedzi Jarosławowi Sellinowi

Założenie, że to politycy – Jarosław Kaczyński bądź Jarosław Sellin – mają decydować o tym, co jest, a co nie jest „polskim punktem widzenia” czy „polskim przesłaniem” w muzealnictwie czy historiografii, godzi w autonomię kultury, jeden z fundamentów demokratycznego państwa, którym cieszyliśmy się po 1989 roku.

Paweł Machcewicz
+ Pokaż więcej
Wiara
Siostry z Broniszewic: Kościołem rządzą faceci. Marzymy, żeby się to zmieniło

Jako zakon mamy ponad sto pięćdziesiąt lat doświadczenia w opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Nie słyszałyśmy, żeby któryś z ważnych duchownych prosił nas choćby o konsultacje w tej materii – mówią s. Eliza Myk i s. Tymoteusza Gil, dominikanki.

Piotr Żyłka, Łukasz Wojtusik
+ Pokaż więcej
Kultura
Krzysztof Czyżewski rozumie, jak rozmawiać na pograniczu

Przeciwstawiał się zarówno komunizmowi, jak i nacjonalizmowi. Po odzyskaniu niepodległości, koleje losu zaniosły go na pogranicze polsko-litewskie. Tam szuka języka i praktyk przywracających nadzieję po ponurych doświadczeniach XX wieku.

Tadeusz Aziewicz
+ Pokaż więcej
Historia
…będą mieli Polskę bez Żydów. Taką Polskę, o jakiej marzyli

Nie ma już Tojwiego Blatta, który odjechał na sowieckiej ciężarówce. Nie ma Fiszela Białowicza, którego wygonił z Izbicy dawny kolega z klasy uzbrojony w rewolwer. Jest za to farmaceuta Marceli Najder i jego gniew.

Rafał Hetman
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info