rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Recenzje

Tomasz Kurzydło, Jagiellonski24.pl

Co ma do powiedzenia ta książka i dlaczego potrafi zwrócić na siebie uwagę oraz zafascynować? Bo trzeba powiedzieć, że fascynuje. Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę czytelnika jest forma, w jakiej książka została napisana.
Z przedmowy Zbigniewa Nosowskiego można się dowiedzieć, że spotykają się tutaj obok siebie zarówno Kabaret Starszych Panów, jak i rockowy Frühstück, „Shrek” i „Ranczo”, Dostojewski i Sołowjow, eros i agape. Trzeba przyznać, że rozstrzał tematyczny i ilościowy jest spory. Szczególnie to zaskakuje, gdy weźmie się pod uwagę rozmiar książki – niecałe sto stron! Widać, że nie ma tu miejsca na zbędne rozciąganie i nudne wywody; autorka cały czas zaskakuje celnymi oraz dającymi do myślenia uwagami. […]

Wesprzyj Więź

Kiedyś usłyszałem powiedzenie, że nie należy psuć kawy mlekiem, herbaty cukrem, a związku małżeństwem. Co do kawy i herbaty zgadzam się w stu procentach. Jednak w kwestii małżeństwa to powiedzenie niestety odzwierciedla popularne wśród wielu ludzi przekonanie, że ślub jest celem, po osiągnięciu którego wszystko zaczyna się psuć i niejednokrotnie rozpadać. „Osobliwe skutki małżeństwa” to książka, która pokazuje jak błędne jest takie podejście, i to nie tylko opisując, że małżeństwo to głównie szara codzienność dzielona z drugą osobą, lecz raczej poprzez to, że kilka lat po ślubie mogła ona powstać; i to pomimo owej szarej codzienności.

Co może powiedzieć po przeczytaniu tej książki ktoś, kto patrzy na małżeństwo „z zewnątrz”? Myślę, że ludzie mający wątpliwości, czy rozpocząć życie małżeńskie, mają w „Osobliwych skutkach małżeństwa” żywą zachętę do wejścia na nowy etapu, który pogłębia jedność między kobietą i mężczyzną.

[Cała recenzja dostępna jest na portalu Jagiellonski24.pl]