Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Nowość

Zostać w Kościele / Zostać Kościołem

  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 194
  • Format: 135 × 205 mm
  • ISBN: 978-83-66769-73-1

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29.25 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 0.00 zł

Opis książki

Jaki sens ma dla chrześcijan trwanie wewnątrz trawionej kryzysem i mocno skompromitowanej instytucji? Marek Kita twierdzi, że w istocie chodzi o coś innego. Nie potrzebujemy stanięcia murem za Kościołem, jaki znamy, lecz powrotu do źródeł, a zarazem wyjścia naprzód, ku prorockim wyzwaniom. Istnieje droga krytycznej ortodoksji oraz „obywatelskiej” wolności wierzących, niesprzeczna z lojalnością wobec Kościoła. Do pójścia nią potrzeba uczciwej powtórki z Nowego Testamentu, życia tym, co stanowi jego sedno, i świadomości ewolucyjnego charakteru tradycji. Kościół się zmienia, a teologia dojrzewa – przekonuje autor.

Wesprzyj Więź.pl

 

Główną ideą książki Marka Kity jest wskazanie „trzeciej drogi” pomiędzy apostazją a radykalną zmianą struktury Kościoła (która z pewnością nie jest możliwa w najbliższym czasie). Autor wskazuje, że biblijne źródła chrześcijaństwa, zwłaszcza Nowy Testament, otwierają przed wierzącym możliwość takiego kształtowania własnej wiary, która: (1) nie jest zależna od dysfunkcyjnej kościelnej instytucji – gdyż opiera się na samodzielnej, bezpośredniej relacji z Bogiem obecnym w codzienności każdej osoby; oraz (2) umożliwia budowanie wspólnot podobnie wierzących, które to wspólnoty mogą zachować więź z Kościołem jako takim, nie tracąc własnej autonomii wobec klerykalnych struktur kościelnych.
Marek Kita wykazuje się znakomitą znajomością tekstów biblijnych – każda z tez jego książki jest nie tyle uzasadniona przez teksty Pisma, ile raczej wywiedziona z medytacji nad nimi.
dr hab. Piotr Sikora, prof. UIK