Wakacyjna promocja Wydawnictwa Więź

Lato 2021, nr 2

Zamów

I lalki mają swoje losy

We wtorek dowiedzieliśmy się o śmierci Katarzyny Meloch, dziennikarki i działaczki środowiska ocalonych z Holokaustu, współzałożycielki Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. Przypominamy jej tekst z kwartalnika „Więź”.

Marek Safjan: Czarny scenariusz dla Polski

Istnieje pewien stereotyp prognozy w literaturze i publicystyce: oto po nieudanej koalicji sił umiarkowanych większość w parlamencie uzyskuje któraś z partii antyeuropejskich, Polska nie akceptuje regulacji wspólnotowych, w Luksemburgu przegrywa kolejne sprawy i nie uznaje wyroków – pisał Marek Safjan… w 2005 roku.

Duma i wstyd małej Jerozolimy

Tutaj Pier Paolo Pasolini nakręcił „Ewangelię według świętego Mateusza”, a Mel Gibson – „Pasję”. Dzisiaj w jednej z knajp w centrum serwuje się fettuccine alla Mel Gibson.

Być krzykiem skrzywdzonych. Paulina Guzik odpowiada prowincjałowi dominikanów

Wobec świadectw, jakie otrzymałam od skrzywdzonych kobiet, nie mogłam pozostać neutralna. Nie widzę również powodu, dla którego miałabym usuwać z artykułu prawdziwe emocje bohaterek.

Zawsze musi zostać choć mała tajemnica

Wiesław Myśliwski wie, że słowa mają swoją siłę. Wyczarowują przed nami wielkie sceny, dynamiczne i dramatyczne zarazem.

Abel, twój brat

Ten sam biznesmen, który wesprze pokaźną sumą ofiary klęski żywiołowej, może równocześnie pozostawać totalnie obojętny na potrzeby sąsiada, bo jego dobroczynna działalność nie wynikała z dostrzeżenia, że z drugim człowiekiem coś go istotnie łączy.

Dochód podstawowy. Krok naprzód, ale…

Dziś spór polityczny nie powinien już dotyczyć tego, czy zielona transformacja jest wyzwaniem społecznym, ale tego, jakich narzędzi społecznych użyć, by sobie z nią poradzić.

Przywiązanie i wybór. Czy każdy tradycjonalista odrzuca sobór?

O ile Benedykt XVI zakładał wzrost popularności liturgii tradycyjnej, to dla Franciszka przyszłość kojarzy się raczej z zanikiem tej formy niż z jej rozwojem. Niestety, w wizji tej dominują kryteria strategiczne, a nie liturgiczne.

Kultura
„Przewóz” Andrzeja Stasiuka to nie jest sielska agroturystyka

Nasza opowieść o wojnie jest miastocentryczna i konspiracjocentryczna. Stasiuk pokazuje nam świat, do którego normalnie nie mamy wstępu.

Michał Cichy
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Cezary Gawryś

Moim przekornym zdaniem

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info