
Monteskiusza zderzenie cywilizacji z Polską w tle
Trzysta lat temu ukazały się „Listy perskie” Monteskiusza. Ich autor znakomicie dostrzegł wady systemu Rzeczypospolitej, a jego spojrzenie nie straciło nic ze swej wnikliwości.
Paweł Matyaszewski
Był naturalny, nie księżowski. Moje spotkania z ks. Mirosławem Nowakiem
Ks. Mirek zaskakiwał otwartością na ludzi, którzy swoją duchowość przeżywali na niewydeptanych ścieżkach.
Ewa Kiedio
Papież, który przestawił zwrotnicę Kościoła
Franciszek powtarza, że Benedykt XVI jest „subtelnym myślicielem, którego większość ludzi nie zna lub nie rozumie”. „Radość sprawia dzielenie się z nim myślami” – dodaje.
Peter Seewald
Tylko tajemnice są nieśmiertelne
Śmierć nie jest kresem życia Adama Zagajewskiego. W jej cieniu otwiera się przestrzeń, w której nabieramy przekonania, że są rzeczy, które nigdy nie tracą wartości.
Ks. Alfred Marek Wierzbicki
Pożar Morii zainteresował świat. Na siedem dni
Obrazki przedstawiające 13 tys. migrantów, którzy uciekali w przerażeniu z płonącego obozowiska, można było zobaczyć praktycznie wszędzie. Co zostało z zainteresowania mediów i opinii publicznej ich losem?
Jakub Mejer
Los iskry. Miłosierdzie pośród ciemności
Św. Faustyna zapisała w „Dzienniczku” słowa Jezusa z widzenia: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”. Cośmy z tą iskrą zrobili?
Ks. Andrzej Draguła
Kieślowski potrafił nawiązać piękny dialog ze światem. Ten dialog wciąż trwa
Pisaliśmy z Krzysztofem historie, bo mieliśmy coś do powiedzenia od siebie ludziom. Dlatego przeraża mnie, gdy słyszę, jak ktoś mówi, że musi zrobić film. Otóż nie musisz! Możesz – mówi Krzysztof Piesiewicz.
Mikołaj Jazdon
Błogosławiony czas kryzysu. Jesteśmy dziś jako Kościół do naga rozebrani przed światem
Bóg objawia się, gdy kochamy. A tego nam pandemia nie odebrała – mówią Monika i diakon Marcin Gajdowie.
Damian Jankowski
Dopóki zarówno Żydów, jak i chłopów łączyło porównywalne ubóstwo i brak wpływów, dopóty uprzedzenia dzieliły te dwie grupy, bynajmniej jednak nie musiały rodzić nienawiści.
Brian Porter-Szűcs
Oficjalne oświadczenia płynące z Watykanu są jednoznaczne: „nigdy nie było żydowskiego mordu rytualnego”. Jednak nie wszyscy katolicy są o tym przekonani.
Stanisław Krajewski
Problem z oceną wartości muzycznej jego piosenek wynika z ulegania skrajnościom: dla jednych Krawczyk to „wielki artysta”, dla innych „król kiczu”. Tyle że on był jednocześnie i jednym, i drugim.
Damian Jankowski
Mąż Elżbiety II przeżył powstanie i upadek faszyzmu, nazizmu i komunizmu, ośmiu papieży, dziewięciu anglikańskich arcybiskupów Canterbury, zimną wojnę, upadek ZSRR, Brexit i prezydenturę Donalda Trumpa.
Łukasz Kobeszko
Bestsellery
Zobacz wszystkieBlogerzy

Zbigniew Nosowski
Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła
Mój komentarz do wszystkiego

Cezary Gawryś
Moim przekornym zdaniem

Ks. Andrzej Luter
Tezy Lutra

Bartosz Bartosik
Odgłosy peryferii