Nowe Delfy. Uwagi na marginesie „Nexusa” Yuvala Harariego
Być może pora oswoić się z myślą o bardzo już bliskiej przyszłości, mającej znamię antycznego politeizmu. Za 10-20 lat możemy być zdani na łaskę i niełaskę algorytmicznych wyroczni.
Dariusz KotUmysły ludzkie, umysły pozaludzkie
Lepiej być hamulcowym nieskrępowanego rozwoju sztucznej inteligencji niż zakładnikiem kolejnej globalnej katastrofy.
Karol GrabiasZ powodu hałasu 30 proc. mieszkańców dużych miast będzie żyło dekadę krócej
Bez znalezienia ciszy w sobie nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć, kim jesteśmy i czego chcemy – mówi miesięcznikowi „Znak” Joanna Jurga.
Dominika TworekHistoryczna decyzja prokuratury w sprawie molestowania seksualnego Katarzyny Kotuli
Mam nadzieję, że decyzja prokuratury da odwagę tym, którzy wciąż nie mają w sobie siły, by opowiedzieć, co ich spotkało – mówi Kotula.
Więź.plSztuczne nie-inteligencje. Skutki antropomorfizacji maszyn
W dylemacie, czy regulacje i etyka spowalniają postęp, zasadne pytanie brzmi: jak definiujemy postęp? Rozwój technologii, który pogłębia nierówności społeczne, nie jest prawdziwym postępem.
Maciej MrózKmieciak: rozmawiajmy o edukacji zdrowotnej, rozmawiajmy o relacjach
Osoby, które mają pretensje, że edukację seksualną wprowadza się do szkoły, pomijają fakt, że w polskich domach dzieci często pozbawione są relacji – mówi Błażej Kmieciak.
Katarzyna JabłońskaAnna Dymna: Biegnę dalej. Ciągle przede mną coś do odkrycia
Wierzę, że miłość jest najważniejsza. Miłość do życia, do tego, co nas otacza, do tego, co się robi, a przede wszystkim do ludzi – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” Anna Dymna.
Więź.plBiskupi i edukacja zdrowotna: wylewanie dziecka z kąpielą
Zdecydowana większość celów podstawy programowej nowego przedmiotu nie budzi wątpliwości z punktu widzenia katolickiej antropologii i etyki. Skąd więc tak negatywna reakcja episkopatu?
Robert ŻurekW swoim przemówieniu Karol Nawrocki podkreślał potrzebę powrotu do standardów cywilizacyjnych. Trudno za taki uznać włączanie instytucji publicznej do kampanii wyborczej.
Sebastian AdamkiewiczUkraińcy mają prawo odnosić się do nas z nieufnością. Miną dziesięciolecia, zanim zacznie wygasać nienawiść rozbudzona przez tę wojnę – mówi rosyjski opozycjonista Jewgenij Domożyrow.
Przemysław BoguszWedług prof. Swieżawskiego na II Soborze Watykańskim „Kościół – nie przestając być sobą – zmienił się zupełnie”. Filozof mówił o końcu dwóch epok, jaki wówczas nastąpił: konstantyńskiej i tomistycznej.
Zbigniew NosowskiWydawało mi się, że będę mógł wrócić do branży w każdej chwili. Tymczasem ludzie zapominają o tobie szybciej, niż ci się wydaje – pisze Al Pacino w autobiografii.
Al PacinoBlogerzy
Zbigniew Nosowski
Półprzewodnik po nocy ciemnej
Ks. Andrzej Draguła
Mój komentarz do wszystkiego
Cezary Gawryś
Moim przekornym zdaniem
Ks. Andrzej Luter
Tezy Lutra
Bartosz Bartosik
Odgłosy peryferii
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Coś tu nie gra