Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież Franciszek znosi przedawnienie w sprawie ks. Rupnika

Papież Franciszek. Fot. Dicastery for Laity, Family and Life

Sprawa księdza Marko Rupnika – sprawcy jednego z największych skandali seksualnych w Kościele w ostatnich latach – nie zostanie przedawniona i będzie przedmiotem procesu.

We wrześniu Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich poinformowała Papieża o poważnych problemach w prowadzeniu sprawy ks. Marko Rupnika i braku wyjścia do ofiar. W związku z tym Ojciec Święty zwrócił się do Dykasterii Nauki Wiary o ponowne rozpatrzenie sprawy i podjął decyzję o zniesieniu przedawnienia, aby umożliwić przeprowadzenie procesu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wesprzyj Więź.pl

„Papież jest głęboko przekonany, że jeśli jest coś, czego Kościół musi się nauczyć od Synodu, to jest to uważne i współczujące słuchanie tych, którzy cierpią, zwłaszcza tych, którzy czują się marginalizowani przez Kościół” – czytamy w komunikacie.

Urodzony 28 listopada 1954 we wsi Zadlogu w Zachodniej Słowenii ks. Marko Ivan Rupnik wstąpił w 1973 do zakonu jezuitów. Po ukończeniu studiów w Rzymie, w 1985 r., przyjął święcenia kapłańskie. Szybko zasłynął jako zdolny malarz o oryginalnym stylu artystycznym, a jego ikony, obrazy i freski zdobią wiele kościołów i innych obiektów na całym świecie, także w Polsce (m.in. w Krakowie, Katowicach i Szczecinku).

W grudniu 2022 r. generał Towarzystwa Jezusowego oświadczył, iż o. Rupnik został ekskomunikowany, ale niebawem okazało się, że chodziło wówczas o wcześniej nałożoną na niego karę kościelną, która została z niego zdjęta przez Franciszka w maju 2020 r. Powodem tych działań były postawione zakonnikowi zarzuty o wykorzystywanie seksualne kilku kobiet. W marcu 2020 r. wygłosił on pierwsze kazanie wielkopostne dla papieża i kurii Rzymskiej. Mimo zdjęcia ekskomuniki zarzuty wobec o. Rupnika potwierdziły się i 9 czerwca br. generał zakonu postanowił wydalić podejrzanego z Towarzystwa Jezusowego.

Niedawno ks. Rupnik został przyjęty (inkardynowany) do słoweńskiej diecezji Koper. Oświadczenie w tej sprawie wydał 26 października miejscowy biskup Jurij Bizjak. Stwierdził on, że nastąpiło to na prośbę samego zainteresowanego, a diecezja nie miała żadnych podstaw, aby odmówić mu, gdyż nie ma dotychczas żadnych orzeczeń kościelnych ani państwowych, które potwierdzałyby te zarzuty.

„Ksiądz Marko Ivan Rupnik został przyjęty (inkardynowany) do diecezji koperskiej pod koniec sierpnia 2023 roku” – głosi dokument podpisany przez bp. Bizjaka, który zaznaczył, iż podjął taką decyzję na prośbę samego duchownego. Wskazał przy tym, że nie rozporządza on żadnym dokumentem dowodowym, który stwierdzałby oficjalnie, iż M. Rupnik został uznany przez sąd kościelny lub państwowy za winnego popełnienia czynów, które mu zarzucano.

Wesprzyj Więź

„Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki nie udowodni mu się winy zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym zapewniono mu wszystkie konieczne środki obrony” – bronił swojej decyzji biskup Kopru, przytaczając art. 11,1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ (z 10 grudnia 1948). Dodał od siebie, że do chwili, aż ks. Rupnik nie zostanie sądownie uznany za winnego, korzysta on ze wszystkich praw i obowiązków duchownych diecezjalnych.

Vatican News, KAI, KG

O zarzutach wobec Marko Rupnika i o tym, co zrobić z jego twórczością, pisaliśmy więcej w tekstach:
Monika Białkowska, Duchowy autorytet ze zdegenerowanym sumieniem. Marko Rupnik
Zbigniew Nosowski, W jaki skandal układa się mozaika Rupnika?
Marko Rupnik i mur milczenia. Słoweńscy jezuici przepraszają
Zakaz publicznej działalności artystycznej dla Marko Rupnika. Trwa jezuickie postępowanie
Mateusz Środoń, Dzieło jako ślad duchowości autora. Na marginesie sprawy Marko Rupnika
Centrum Aletti: Marko Rupnik całkowicie stracił zaufanie do jezuitów
Marko Rupnik wydalony z zakonu jezuitów
Marko Rupnik – już nie jezuita, ale nadal ksiądz
Wstrzymano prace nad monumentalnym dziełem Marko Rupnika
Diecezja rzymska: „poważne anomalie proceduralne” w sprawie Marko Rupnika
Ofiary Marko Rupnika zabierają głos i ujawniają swoje nazwiska
Sebastian Duda, Stać z pokrzywdzonymi, nie z kościelnymi decydentami

Podziel się

4
2
Wiadomość

Ale tez biskup nie mowi o dwugodzinnej rozmowie z nuncjuszem w sprawie Rupnika! Nuncjusz wyraził zgodę a nie wyrazilby jej bez akceptacji papieza! Tak wiec ten komunikat Watykanu to MYDLENIE OCZU! Fakt jest faktem, Rupnik został do dicezji przyjety jako ksiądz!, to naplucie w twarz osobom wykorzystanym!! I to takze przez papieża!

Ponieważ dochodzenie prawdy było zakłócone odbiegającymi od liberalnych standardów uwarunkowaniami strukturalnymi Kościoła, standardy liberalne w ocenie winy oraz praw przysługujących oskarżonym stosowane bez uwzględnienia tych uwarunkowań mogłyby prowadzić do niesprawiedliwych wyroków. Biskup Kopru nie ma więc racji. Zarzuty są uprawdopodobnione w sposób wystarczający, by do czasu wyroku nie traktować M.Rupnika jak każdego innego duchownego.