Wiosna 2024, nr 1

Zamów

15 września publikacja raportu w sprawie dominikanina Pawła M.

Rekolekcje klasztorne wrocławskich dominikanów, 2018. Fot. Dominikanie we Wrocławiu

Obecnie trwają ostatnie prace nad redakcją i poprawkami do dokumentu.

Raport Komisji badającej sprawę dominikanina o. Pawła M. zostanie zaprezentowany 15 września br. podczas konferencji prasowej organizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Wesprzyj Więź.pl

Pierwotnie dokument miał być gotowy z końcem sierpnia. Jak informuje Tomasz Terlikowski, przewodniczący Komisji, trwają ostatnie prace nad redakcją i poprawkami do tekstu. Informacje, które trzeba było sprawdzić i nowe wysłuchania spowodowały przesunięcie terminu jego publikacji.

Komisja ekspercka dotycząca działania Pawła M. OP oraz instytucji Prowincji w jego sprawie od roku 1989 do chwili obecnej (tak brzmi pełna nazwa komisji) została powołana 30 marca br. dekretem Pawła Kozackiego OP, prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Braci Kaznodziejów, zgodnie z postanowieniem Rady Prowincji z 5 marca. W dekrecie została określona jej podstawowa misja: „Celem działania jest opisanie działania br. Pawła, reakcji i zaniedbań władz Prowincji oraz mechanizmów, jakie w tej sprawie zadziałały. Komisja w podsumowaniu sformułuje sugestie i zalecenia, które pomogą uniknąć podobnego zła w przyszłości”.

Komisja uzyskała gwarancję niezależności i została zobowiązana do braku stronniczości, zapewniono jej dostęp do materiałów archiwalnych, w tym akt personalnych zgromadzonych w sprawie Pawła M. Przyjęto również zasadę, że decyzja o ostatecznym kształcie przygotowanego raportu z prac komisji oraz sposobie jego upublicznienia będzie pozostawiona komisji.

Historię Pawła M. poznaliśmy w dwóch reportażach Pauliny Guzik publikowanych w portalu Więź.pl. Zakonnik był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu w latach 1996-2000. Miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, duchową i seksualną. Ponadto po latach wewnątrzzakonnych sankcji, w 2011 i 2018 roku, miał dopuścić się gwałtu na zakonnicy – ujawniła to Guzik w reportażu „Dominikańska recydywa” 24 marca br. Ostatni zarzut jest nieprzedawniony, a sprawa trafiła do prokuratury 2 marca.

Drugi reportaż Pauliny Guzik – „«Dla czystego wszystko jest czyste». Dominikańskie historie prawdziwe” – opowiada o poranionych osobach, które mimo terapii i miłości doznanej od bliskich wciąż głęboko odczuwają konsekwencje gwałtów, psychomanipulacji i sekciarskiej przemocy. Ich ból pogłębiają przeszło dwie dekady zaniedbań dominikanów, ale też nowe niespełnione obietnice.

Paulina Guzik została nominowana do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

Wesprzyj Więź

Jeszcze w marcu opublikowaliśmy kolejny ważny głos w sprawie – tekst Sebastiana Dudy o transgresji Pawła M. „Jego przełożeni popełnili potworny błąd – nie zdali sobie sprawy, że dokonał on duchowej i psychicznej transgresji, która uczyniła go nieuleczalnie chorym. I skrajnie niebezpiecznym” – zaznaczał teolog.

KAI, DJ, JH

Przeczytaj także: Dorosłe Dzieci Dominikanów

Podziel się

1
Wiadomość

Na Terlikowskim i jego współpracownikach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Jak na każdym, kto tworzy precedensy. Od niego zależy, czy zewnętrzne badanie tego typu spraw nabierze cywilizowanych ram instytucjonalnych, czy skończy się zamiatanie pod dywan, czy też inicjatywa skompromituje się w zarodku.
Trzymam kciuki, by komisja sprostała zadaniu.