Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Raport w sprawie dominikanina Pawła M. ma być gotowy do końca sierpnia

Rekolekcje klasztorne wrocławskich dominikanów, 2018. Fot. Dominikanie we Wrocławiu

Komisja ekspercka badająca sprawę dominikanina Pawła M., opisywaną przez Paulinę Guzik na Więź.pl, zapowiada publikację raportu. Będzie zawierał opis faktów oraz analizy psychologiczną, filozoficzną, teologiczną i prawną, a także rekomendacje dla zakonu. Paweł M. dopuszczał się m.in. gwałtów, molestowania seksualnego, przemocy i manipulacji.

– Prace komisji wciąż trwają, wysłuchujemy jeszcze zeznań ostatnich ofiar i świadków. Prace nad raportem są bardzo zaawansowane. Mimo że wciąż trwają przesłuchania, to zarówno część prawna, faktograficzna, jak i religijna już powstają. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, czyli np. nie zgłoszą się kolejne poszkodowane osoby, do końca sierpnia raport powinno się udać opublikować. Prace są na tyle zaawansowane, że jest to bardzo prawdopodobne – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej Tomasz Terlikowski, przewodniczący komisji.

Wesprzyj Więź.pl

Komisja ekspercka dotycząca działania br. Pawła M. OP oraz instytucji Prowincji w jego sprawie od roku 1989 do chwili obecnej (tak brzmi jej pełna nazwa) została powołana 30 marca br. dekretem Pawła Kozackiego OP, prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Braci Kaznodziejów, zgodnie z postanowieniem Rady Prowincji z 5 marca. W dekrecie została określona jej podstawowa misja: „Celem działania jest opisanie działania br. Pawła, reakcji i zaniedbań władz Prowincji oraz mechanizmów, jakie w tej sprawie zadziałały. Komisja w podsumowaniu sformułuje sugestie i zalecenia, które pomogą uniknąć podobnego zła w przyszłości”.

– Do tego momentu przeprowadzono ponad trzydzieści przesłuchań z zakonnikami oraz ponad trzydzieści pięć z pokrzywdzonymi i innymi świadkami w sprawie. Zakończono również analizę zgromadzonej dokumentacji. Komisja przewiduje zakończenie swoich prac na drugą połowę sierpnia bieżącego roku. Wówczas przedstawi raport końcowy z jej prac, obejmujący część faktograficzną oraz analizę z perspektywy wiedzy psychologicznej, filozoficznej, teologicznej oraz prawnej, wraz ze stosownymi rekomendacjami – mówi prof. Michał Królikowski, członek komisji.

Komisja uzyskała gwarancję niezależności i została zobowiązana do braku stronniczości, zapewniono jej dostęp do materiałów archiwalnych, w tym akt personalnych, zgromadzonych w sprawie Pawła M. OP. Przyjęto również zasadę, że decyzja o ostatecznym kształcie przygotowanego raportu z prac komisji oraz sposobie jego upublicznienia będzie pozostawiona komisji.

Historię Pawła M. OP poznaliśmy w dwóch reportażach Pauliny Guzik na Więź.pl. M. był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu w latach 1996-2000. Miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, duchową i seksualną. Ponadto po latach wewnątrzzakonnych sankcji, w 2011 i 2018 roku, miał dopuścić się gwałtu na zakonnicy – ujawniła to Guzik w reportażu „Dominikańska recydywa” 24 marca br. Ostatni zarzut jest nieprzedawniony, a sprawa trafiła do prokuratury 2 marca.

Drugi reportaż – „«Dla czystego wszystko jest czyste». Dominikańskie historie prawdziwe” – opublikowaliśmy wczoraj. Opowiada o poranionych osobach, które mimo terapii i miłości doznanej od bliskich wciąż głęboko odczuwają konsekwencje gwałtów, psychomanipulacji i sekciarskiej przemocy. Ich ból pogłębiają przeszło dwie dekady zaniedbań dominikanów, ale też nowe niespełnione obietnice.

Wesprzyj Więź

Paulina Guzik została nominowana do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

KAI, JH

Przeczytaj także: Duchowa i psychiczna transgresja Pawła M.

Zranieni w Kościele

Podziel się

3
2
Wiadomość

Upłynęły już trzy miesiące od zatrzymania (na początku kwietnia). Mam nadzieję, że komisja przesłuchała M., bez tego raport wydać się może niekompletny. Jest jeszcze jedna sprawa – M. powinien być poddany wyczerpującej obserwacji psychiatrycznej.

~ Wojtek: Mysle, ze zostanie poddany obserwacji psychiatrycznej, gdy wezwa go do sadu. Ale jeszcze bardziej nalezaloby poddac obserwacji psychiatrycznej wszystkich jego kolejnych przelozonych, od prowincjalow poczawszy po superiorow klasztornych.