Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Szostek o filmie Sekielskiego: Rozpoczął się proces, który już się nie zatrzyma

Ks. prof. Andrzej Szostek. Fot. Więź

Cały episkopat Chile podał się do dymisji, zaś papież nie przyjął rezygnacji niektórych biskupów. Podobnie należy postąpić w przypadku episkopatu Polski – mówił wczoraj w „Faktach po Faktach” ks. Andrzej Szostek.

Ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i współautor książki „Uczestniczyć w losie Drugiego”był wczoraj jednym z gości programu „Fakty po Faktach” w TVN.

Rozmowa prowadzona przez Katarzynę Kolendę-Zaleską dotyczyła dokumentu „Tylko nie mów nikomu” o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez księży. – Jestem głęboko poruszony tym filmem i chciałbym podziękować reżyserowi Tomaszowi Sekielskiemu – wyznał duchowny.

Wesprzyj Więź.pl

Ks. Szostek zgodził się z pomysłem, by powołać niezależną komisję do zbadania przestępstw seksualnych w Kościele w Polsce. Taki organ jednak – zdaniem zakonnika – nie powinien podlegać ministrowi sprawiedliwości, bo wtedy grozi mu uleganie politycznym manipulacjom. Jak dodał, jeśli taka komisja miałaby charakter kościelny, jej skład powinien wybierać Watykan, absolutnie nie polscy biskupi.

Kolenda-Zaleska przywołała przykład Chile, w którym do dymisji w obliczu skandalów seksualnych podał się cały episkopat. – Przykład Chile jest zachęcający. Papież nie przyjął rezygnacji wszystkich, którzy podali się do dymisji. Podobnie należy postąpić w przypadku episkopatu Polski – zauważył gość programu.

Czy Kościół powinien rozważyć wypłacanie odszkodowań ofiarom? – pytała prowadząca rozmowę. – Tak jest. To kwestia odpowiedzialności instytucji. Niekiedy próbuje się tłumaczyć, że przestępstwo popełnił sprawca, a nie zgromadzenie. Gdyby dało się udowodnić, że nikt w zgromadzeniu nie wiedział o tym, co on robi, zwłaszcza przełożeni, to można by faktycznie próbować tą drogą się usprawiedliwić. Ale jeśli wiedzieli, to są odpowiedzialni za to, co z nim dalej czynili. I wobec tego są odpowiedzialni także wobec ofiar i zobowiązani do zadośćuczynienia – odpowiadał ks. Szostek.

Komentując reakcję abp. Sławoja Leszka Głódzia na film („byle czego nie oglądam”), marianin powtórzył opinię Tomasza Sekielskiego, że metropolita Gdańska „nie skorzystał z okoliczności, by milczeć”.

Wesprzyj Więź

Zwrócił także uwagę, że prymas Polski abp Wojciech Polak w swoim oświadczeniu po filmie złożył konkretną obietnicę, że zajmie się pomocą ofiarom. – Gorąco bym go prosił, by wszystko w diecezji, co może oddać, oddał swoim współpracownikom, i tylko tym się zajął całym sercem i całym swoim czasem. Nie wolno już tego odkładać, licząc, że za kilka miesięcy ludzie o tym zapomną. Nie zapomną – zaznaczył.

Lubelski etyk powiedział, że działania Tomasza Sekielskiego to „kolejny już przykład, gdy Kościół jest leczony przez tych, którzy są traktowani przez niektórych ludzi Kościoła jak wrogowie”. – Rozpoczął się proces, który się już nie zatrzyma. To mój bolesny, ale optymistyczny wniosek z tego, co się teraz dzieje – dodał.

DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

Wiadomość

Dla mnie prawdziwym testem wiarygodności nie są pełne troski przemowy sprowokowane filmem, ale reakcja episkopatu jako całości lub biskupów z osobna na postawę zaprezentowaną publicznie przez abpa Głodzia. Jeszce mam nadzieję.

Nie wierzę w winę Księdza Franciszka. Z matematyki wynika ,że jakby molestował tego chłopca to miałby grubo po siedemdziesiątce.
fakty:
Ks, Franciszek prowadziła moją grupę 1963 rocznik od 7 klasy szkoły podstawowej do 4 klasy liceum – łącznie z egzaminem dojrzałości z religii- mam świadectwo maturalne.
był surowym i wymagającym katechetą.
Mój brat rocznik 1967 był ministrantem od 8 roku życia do liceum.
NIKT Z NAS ANI PRZYJACÓŁ NIE DOZNAŁ W TYM CZASIE ŻADNYCH MOLESTOWAŃ ANI TYM PODOBNYCH RZECZY.
KSIĄDZ NIE BYŁ ZAINTERESOWANY ANI CHŁOPCAMI ANI DZIEWCZĘTAMI.
BEDĄC MOCNO STARY ( OK 2014) ZOSTAŁ ZAPROSZONY DO PARAFI W KTÓREJ MIESZKAM NA WYGŁOSZENIE KAZANIA I SPRZEDAZ KSIĄŻKI SWOJEJ. – odniosłam wrażenie że ma trochę pomieszane zmysły . wygłosił kazanie bez ładu i składu. nie był tym błyskotliwym inteligentnym księdzem co niegdyś.
I TAKIEMU CHOREMU CZŁOWIEKOWI WMAWIA SIĘ MOLESTOWANIE.
DLACZEGO UKRYTA KAMERA DDLACZEGO TEN :POKRZYWDZONY” ZASŁANIA TWARZ.
JEŚLI ZNAJDZIECIE GRUPĘ OSÓB MOLESTOWANYCH ZA MŁODOŚCI KSIĘDZA CZYLI Z SOPOTU PRZYMORZA I WRZESZCZA A CI PUBLICZNIE OŚWIADCZĄ I POKAŻA TWARZ.
TO MOŻE ZASTANOWIĘ SIĘ NAD PRZWDZIWOŚCIĄ TEGO