Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zbigniew Nosowski: Chrześcijaństwo to znaczy być bliżej

Zbigniew Nosowski. Otwock, grudzień 2020. Fot. Wieź

W postawie Jezusa widać było dwa radykalizmy: miłosierdzia i wymagań. Ten drugi był kierowany szczególnie pod adresem „swoich”, uczonych w Piśmie – mówi Zbigniew Nosowski w najnowszym odcinku podcastu „Zwięźle”.

Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Znamy już nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – został nim abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a wcześniej metropolita białostocki. Jak pisze Zbigniew Nosowski: „za najbardziej prawdopodobny uważano wybór na przewodniczącego KEP kogoś nijakiego, mało rozpoznawalnego, nieskłonnego do publicznych wypowiedzi, pozbawionego wyraźnych cech i właściwości – a tym samym «bezpiecznego» dla elektorów”.

W rozmowie nagranej dzień przed ogłoszeniem wyborów nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Karol Grabias i Zbigniew Nosowski zastanawiali się w podcaście „Zwięźle”, z jakimi trudnościami przyjdzie się zmierzyć nowym członkom KEP i jak można wyobrażać sobie biskupstwo otwarte na wyzwania współczesności.

– Nowy model biskupstwa powinien być przede wszystkim ewangeliczny, czyli dobry, bliski ludziom, a jednocześnie wymagający dla swoich. To jest coś, co nie wydaje mi się sprzecznością. W postawie Jezusa wobec ludzi zawsze widać było dwa radykalizmy: radykalizm miłosierdzia i radykalizm wymagań. Ten drugi był kierowany szczególnie pod adresem „swoich” – mówi redaktor naczelny „Więzi”.

– Jeśli miałbym ponownie wiązać nadzieje na ewangeliczną rewitalizację Kościoła z episkopatem – bo podobnie, jak wielu ludzi, takiej nadziei już nie mam – to musiałoby dojść do symbolicznych gestów, których aktualnie nie przewiduje. Mam na myśli choćby otwarcie archiwów kościelnych dla instytucji państwowych, albo dla całkowicie niezależnej komisji, czy podjęcie decyzji o wypłacaniu zadośćuczynienia finansowego osobom skrzywdzonym – dodaje Zbigniew Nosowski.

Wesprzyj Więź

Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, czy jest jeszcze możliwe odbudowanie zaufania do episkopatu i dlaczego w Kościele rzadko dochodzi do nagłych przemian.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Zwyciężyła frakcja nijakości

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.